30.11.2021

Za mundurem studenci sznurem. Legia Akademicka w Akademii WSB, nie tylko dla mężczyzn

Program Legii Akademickiej realizowany jest w Akademii WSB od roku akademickiego 2018/2019. Od samego początku bardzo chętnie zapisują się do niego studenci, a w poprzednich edycjach programu udział wzięło ponad 250 osób, z czego ponad połowa to studentki. Wymagania dotyczące wyglądu kobiet w wojsku są konkretne i dość restrykcyjne, ale to nie zniechęca pań do uczestnictwa w Legii Akademickiej.

Makijaż musi być bardzo delikatny, aczkolwiek ze względu na brak czasu po pobudce nie malowałam się w ogóle – mówi Jagoda Nocoń, Asystent Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB, która brała udział w Legii Akademickiej. – Fryzura musiała być schludna, włosy nie mogły opadać na mundur. U mnie najczęściej był to nisko spięty kok, ponieważ na głowę zakładałam furażerkę. Paznokcie powinny być krótkie, a jedynym dopuszczalnym kolorem był beżowy. Ciężko byłoby wkładać amunicję do magazynka z długimi paznokciami. Legia Akademicka pokazuje, że wojsko jest nie tylko dla mężczyzn, a kobiety mogą i chcą brać udział w takich projektach. – Doświadczyłam wojskowego życia typowego dla mężczyzn, które podobało się nie tylko mnie, ale też wielu moim koleżankom. Jestem pierwszą kobietą w rodzinie, która była w tzw. "woju". Jestem z siebie dumna, że dałam radę i myślę o wstąpieniu do służby czynnej – podsumowuje Jagoda Nocoń.

Program ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna modułu podstawowego oraz podoficerskiego obejmuje 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów i są prowadzone przez pracowników Akademii WSB wspieranych przez zespół instruktorów z patronackich jednostek wojskowych. Po zaliczeniu części teoretycznej student – ochotnik, składa wniosek o otrzymanie karty powołania na ćwiczenia wojskowe. Część praktyczna programu prowadzona jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej i realizowana jest w czasie wakacji w jednostkach wojskowych oraz wytypowanych ośrodkach szkolenia. Za udział w części praktycznej przewidziane jest wynagrodzenie wynoszące około 2500 złotych.

• moduł szkolenia podstawowego trwa 21 dni, zakończony jest egzaminem, złożeniem przysięgi i mianowaniem na stopień szeregowego rezerwy;
  • moduł szkolenia podoficerskiego trwa kolejne 21 dni, zakończony jest egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

- Legia Akademicka to doskonała okazja, aby zainteresowani zdobyli kwalifikacje i stopnie wojskowe w szybkim tempie. To wspaniałe doświadczenie dla młodych ludzi, którzy nabywają nowych, praktycznych umiejętności, a z drugiej strony mają szerokie możliwości w związku z przyszłą pracą. Dodatkowym atutem jest fakt, że dzięki Legii Akademickiej można zaliczyć praktyki studenckie. Z informacji, jakie mamy od studentów i studentek, którzy wzięli udział w projekcie wiemy, że była to dla nich niezapomniana przygoda, możliwość sprawdzenia siebie, a przy okazji zawarli przyjaźnie na lata – mówi dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB, koordynator Legii Akademickiej.

Moduł oficerski, podobnie jak podstawowy i podoficerski, składa z części teoretycznej oraz praktycznej, jednak zarówno teoria, jak i praktyka odbędzie się w letnie wakacje studenckie. Jest to łącznie 51 dni, z których 40 realizowanych jest wyłącznie w wybranej uczelni wojskowej. W ramach nauki studenci odbędą zajęcia wynikające ze Standardu Kształcenia Wojskowego opracowanego dla oficerów. Następne 11 dni szkolenia spędzą w wytypowanych jednostkach szkolnictwa wojskowego lub centrach szkolenia, gdzie szlifować będą wiedzę i umiejętności specjalistyczne w praktyce. Na ostatnie 3 dni wrócą do wybranej uczelni wojskowej, gdzie przystąpią do egzaminu. Po zdaniu z sukcesem egzaminu oficerskiego oraz dostarczeniu dyplomu magistra każdy ze szkolonych zostanie mianowany na stopień podporucznika rezerwy.

Poczytasz o Nas na:

Usłyszysz Nas w: