28.03.2021

Festiwal Nauki ONLINE już za nami!

Około 10 tysięcy osób  wzięło udział w 17. Festiwalu Nauki ONLINE, organizowanym przez Akademię WSB oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu byli m.in. Ambasador dr Paula J. Dobriansky (Harvard University), Piotr Konieczny (założyciel firmy niebezpiecznik.pl), Adrian Furgalski, prof. Pinar Ozcan (University of Oxford), dr hab. Andrzej Myśliwiec, prof. dr hab.  Krzysztof Jajuga, prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, gen. dr Andrzej Szymczyk, Karol Bielecki, Leszek Naziemiec, Robert Jałocha, Wiktor Niedzicki, Tomasz Zubilewicz. Nie zabrakło także wykładowców anglojęzycznych – ze Stanów Zjednoczonych, Egiptu, Madery, Nigerii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.

W ramach 17. Festiwalu Nauki ONLINE, organizowanego w dniach 22-28 marca 2021 r., odbyło się blisko 80 wykładów, debat i spotkań.

Było wyjątkowo i międzynarodowo – prelekcje dla uczestników Festiwalu Nauki przygotowali m.in. goście ze Stanów Zjednoczonych - Ambassador Paula J. Dobriansky, Ph.D. (Harvard University), która opowiedziała o podejmowaniu decyzji przez Władze Stanów Zjednoczonych w kontekście globalnym, regionalnym, dwustronnym i wielostronnym oraz dr hab. Piotr Białowolski, prof. AWSB (Harvard University), z Wielkiej Brytanii - prof. Pinar Ozcan, która poruszyła aktualne trendy technologiczne, z Nigerii - Solomon Kunle Omogbemi, z Madery - prof. dr Rui Alexandre Castanho, z Egiptu - prof. Mohamed Mousa.

Podczas Festiwalu Nauki odbyły się także zajęcia dla dzieci, które poprowadził dr inż. Paweł Sobczak „Geniuszom wolno wszystko, czyli jak fizyka wpływa na siłę?”. Najmłodsi uczestnicy Festiwalu poznali również tajemnicze wnętrza lodowców z prof. drem hab. Piotrem Głowackim. Niespodzianką przygotowaną specjalnie dla młodych adeptów nauki był występ Teatru TRIP z przestawieniem „Na tropie zaginionej opowieści".

Festiwal Nauki to także tematy trudne i wymagające refleksji, a do nich zmuszała rozmowa z panem Radosławem Kwietniewskim - mistrzem "stalowego uścisku", złotego medalisty Mistrzostw Świata dla osób niepełnosprawnych w siłowaniu się na rękę, który opowiedział swoją historię, w której na skutek potrącenia przez samochód stał się osobą niepełnosprawną. Wywiad przeprowadził dr Krzysztof Czupryna - fizjoterapeuta, adiunkt w Katedrze Nauk o Zdrowiu Akademii WSB.

Specjalną niespodzianką dla uczestników Festiwalu Nauki było spotkanie z Simone Moro - włoskim wspinaczem, alpinistą, himalaistą, który zdobył zimą cztery ośmiotysięczniki – Sziszapangmę, Makalu, Gaszerbrum II i Nanga Parbat. Spotkanie odbyło się w ramach debaty o  pasji poznawania świata oraz o tym, że każdy ma swój Everest. Gośćmi Roberta Jałochy – moderatora wydarzenia byli: Magdalena Gorzkowska, Tomasz Sobania oraz Kacper Tekieli.

W ramach wydarzenia odbył się również „Dzień z dobrą energią!”, który zainspirował uczestników do naśladowania działań służących ochronie środowiska w regionie. Jego celem było upowszechnianie wyników badań naukowych prowadzonych przez Akademię WSB wspólnie z partnerskimi uczelniami z kraju i zagranicy oraz partnerami gospodarczymi i społecznymi. Wydarzenie było współfinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.

Największym zainteresowaniem - cieszyły się wykłady prof. dra hab.  Krzysztofa Jajugi, dra hab. Andrzeja Myśliwca, prof. dra hab. Mirosławy Nowak-Dziemianowicz, gen. dra Andrzeja Szymczyka, Karola Bieleckiego, Leszka Naziemca oraz Tomasza Zubilewicza.