19.05.2021

Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie AWSB i kolejne seminarium naukowe

19 maja 2021 r. Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie AWSB wespół z Zakładem Bezpieczeństwa Powszechnego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Sudeckim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie zorganizowało II Seminarium Naukowe nt. „Bezpieczeństwo powszechne a organizacja stanowisk kierowania bezpieczeństwem narodowym”.

seminarium była wymiana poglądów dotyczących organizacji stanowisk kierowania bezpieczeństwem narodowym. Problemy rozwiązywane w trakcie seminarium związane były z poszukiwaniem odpowiedzi na pytania: jaki   jest   zakres   prawno-organizacyjny   przygotowania stanowisk   kierowania bezpieczeństwem narodowym? W  jaki  sposób  zagrożenia  asymetryczne  wpływają  na  organizację  i  funkcjonowanie stanowisk kierowania bezpieczeństwem narodowym? W czym wyraża się ochrona przeciwpożarowa stanowisk kierowania bezpieczeństwem narodowym? Co  obejmuje  współpraca  służb  porządku  publicznego  w  organizacji  stanowiska kierowania  bezpieczeństwem narodowym? Poruszane podczas seminarium problemy dotyczyły aspektów poznawczych i utylitarnych organizacji stanowisk kierowania, bezpieczeństwa publicznego oraz bezpieczeństwa powszechnego przedstawianych w skali makro i mikro. W trakcie seminarium referaty wygłosili min., odpowiednio na temat:

• prof. dr hab. Bernard Wiśniewski „Organizacja stanowisk kierowania bezpieczeństwem narodowym”;
  • dr hab. Robert Socha „Udział Policji w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego stanowisk kierowania”;
  • dr inż. Bogusław Kogut „Ochrona przeciwpożarowa stanowisk kierowania bezpieczeństwem narodowym”.

Jedną z dwóch sesji obrad plenarnych prowadził dr Robert Gwardyński.

W seminarium wzięło udział 36 osób ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Uczelni Państwowej im. Jana Gródka w Rzeszowie. Seminarium jest przejawem realizacji porozumienia zawartego między SGSP a AWSB.