15.04.2022

„Doświadczenia z zakresu organizacji prac i projektów badawczych związanych z naukami o bezpieczeństwie” – seminarium naukowe

„Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych” – te słowa znanego duńskiego filozofa Sørena Aabye Kierkegaarda stanowiły motto seminarium naukowego nt. „Doświadczenia z zakresu organizacji prac i projektów badawczych związanych z naukami o bezpieczeństwie”. Seminarium, które odbyło się 14 kwietnia 2022 r., zorganizowane było przez Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowym Instytutem Badawczym oraz Sudeckim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie.

W seminarium udział wzięły osoby prowadzące w przeszłości i obecnie prace oraz projekty badawcze reprezentujące: Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej, Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej
w Józefowie, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Akademię Pomorską w Słupsku, Dolnośląską Szkołę Wyższa we Wrocławiu, Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Uczelnię Państwową w Sanoku oraz Sudecki Oddział Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie. Ponadto wzięli w nim udział przedstawiciele formacji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz bezpieczeństwa powszechnego, wchodzących w skład administracji zespolonej województw śląskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego.

W trakcie obrad dyskutowano nad problemami rozwiązywanymi w trakcie prac i projektów badawczych, a dotyczących: kształtowania bezpieczeństwa regionalnego, współpracy transgranicznej ochotniczych straży pożarnych, bezpieczeństwa pożarowe obiektów zabytkowych i gromadzonych zbiorów muzealnych, interdyscyplinarności badań zagrożeń CBRN, badań bezpieczeństwa uczestników uroczystości religijnych, bezpieczeństwa ustrojowego państwa oraz sekwencyjności w projektach badawczo – rozwojowych.

W dyskusjach towarzyszących trzem sesjom obrad plenarnych uczestnicy spotkania dzielili się swym doświadczeniem i wnioskami z organizacji przedsięwzięć badawczych, których byli kierownikami oraz uczestnikami. Wskazywali również na potrzebę doskonalenia warsztatu organizatorskiego, metodologicznego oraz metodycznego, szczególnie środowiska „młodych” naukowców a także jednoczenia ich wysiłków w organizacji przedsięwzięć badawczych.