26 czerwca 2025 r. odbyła się III Krajowa Konferencja Naukowa nt. „Współczesne znaczenie dywersji w sferze bezpieczeństwa transgranicznego – teoria i praktyka”.
Została ona zorganizowana przez Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Sudeckim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie oraz Fundacją „Obserwatorium Społeczne” we Wrocławiu.
Celem konferencji była wymiana poglądów przedstawicieli nauki i praktyki na temat wiedzy naukowej i doświadczeń związanych z wpływem współczesnych działań dywersyjnych na sferę bezpieczeństwa transgranicznego.
Główne obszary tematyczne konferencji obejmowały: badanie problemów związanych
z dywersją i sabotażem, dywersję jako komponent działań hybrydowych, radykalizm i ekstremizm polityczny w kontekście dywersji ideologicznej, działania dywersyjne (wymiar wojskowy i przeciwdziałanie), dywersję z wykorzystaniem podpaleń jako zagrożenie dla bezpieczeństwa powszechnego, strategiczne i geopolityczne znaczenie ochrony północno-wschodniego odcinka granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej w aspekcie aktualnych zagrożeń, chińską i rosyjską dywersję morskiej infrastruktury krytycznej – sabotaż podmorskich instalacji, wojnę kognitywną w kontekście globalnej rywalizacji geopolitycznej.
W konferencji brali udział przedstawiciele: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Policji w Szczytnie, Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Akademii Pożarniczej w Warszawie, Olsztyńskiej Szkoły Wyższej w Olsztynie, Fundacji „Obserwatorium Społeczne” we Wrocławiu, Sudeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie oraz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. W konferencji brali udział również studenci oraz doktoranci Akademii AWSB oraz studenci Akademii Policji w Szczytnie.
