Metodologiczne aspekty obronności państwa

23 stycznia 2024 r. Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej zorganizowało seminarium naukowe nt. „Metodologiczne aspekty obronności państwa”. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia były: Zakład Bezpieczeństwa Powszechnego Akademii Pożarniczej oraz Sudecki i Warmińsko-Mazurski oddziały Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie.

Celem seminarium było określenie głównych obszarów przygotowań obronnych państwa w kontekście badań prowadzonych w granicach nauk o bezpieczeństwie. Seminarium zorganizowano w dwóch sesjach, w których poruszano zagadnienia tj.: wzajemne relacji między polemologią i irenologią, programowanie obronne, planowanie obronne, szczególna ochrona obiektów szczególnie ważnych dla obronności państwa, gotowość obronna i szkolenie obronne.

W seminarium udział wzięło około 60 osób w tym, między innymi, studenci i nauczyciele akademiccy Akademii WSB, Akademii Pożarniczej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz pracownicy Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego we Wrocławiu, a także członkowie Sudeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie. W spotkaniu tym wzięli również udział członkowie Międzynarodowego Koła Naukowego Bezpieczeństwa "Save the World" prowadzącego działalność w Akademii WSB