Metodologiczne i transgraniczne aspekty bezpieczeństwa powszechnego

8 kwietnia 2024 r. Zakład Bezpieczeństwa Powszechnego Akademii Pożarniczej wespół z Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB, Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym Akademii WSB, Instytutem Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu w Siedlcach oraz Zakładem Komunikacji i Zarządzania Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu zorganizował seminarium naukowe nt. „Wybrane problemy bezpieczeństwa powszechnego i ochrony ludności – aspekty metodologiczne i transgraniczne”.

Celem seminarium było określenie zakresu reguł i procedur badań bezpieczeństwa powszechnego i ochrony ludności w kontekście ich transgranicznego charakteru. W trakcie spotkania jego uczestnicy starali się rozwiązać problemy badawcze wyrażone w pytaniach: Jaki jest charakter współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa powszechnego? Jakie relacje zachodzą pomiędzy zarządzaniem kryzysowym a bezpieczeństwem powszechnym i ochroną ludności? Co decyduje o jakości badań bezpieczeństwa powszechnego i ochrony ludności?

W seminarium udział wzięło około 77 osób w tym, między innymi, studenci i nauczyciele akademiccy Akademii WSB, Akademii Pożarniczej, Uniwersytetu w Siedlcach, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uczelni Państwowej w Sanoku oraz pracownicy Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego we Wrocławiu, a także członkowie Sudeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie.

W trakcie seminarium głos zabierali nauczyciele akademiccy i studenci. Ci ostatni za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia oraz wartościowe wystąpienia zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi.

PROGRAM SEMINARIUM