Po raz szósty o badaniach bezpieczeństwa

Z punktu poznawczego w każdej dziedzinie i dyscyplinie naukowej poszukuje się wiarygodnych strategii oraz metod badawczych, które pozwolą badaczom weryfikować dotychczasowy zakres wiedzy naukowej.

W naukach o bezpieczeństwie zasadne jest korzystanie z różnych strategii i metod badawczych, ponieważ problemy bezpieczeństwa dotyczą wszelkich sfer życia społecznego człowieka i organizacji, które człowiek tworzy do poprawy jakości życia społecznego. Poszukiwanie optymalnych rozwiązań dotyczących badań bezpieczeństwa jest wypełnianiem misji wielu organizacji, w tym między innymi Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, które 16 października 2022 r. w Istebnej wespół z  Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej Państwowym Instytutem Badawczym w Józefowie oraz Sudeckim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie zorganizowało  seminarium naukowe nt. „Współczesne uwarunkowania  organizowania badań w naukach o bezpieczeństwie oraz naukach pokrewnych”. Seminarium odbyło się w formie hybrydowej.

Celem seminarium było przedstawienie wybranych zagadnień z zakresu badań naukowych dotyczących nauk o bezpieczeństwie. Poruszane podczas seminarium problemy dotyczyły organizowania badań naukowych pozostającym w ścisłym związku z rozwojem nauki,
a w niej z założeniami poznawczymi nagromadzonymi w dyscyplinie naukowej nauki
o bezpieczeństwie oraz w dyscyplinach, które w sposób niezobowiązujący określa się mianem „pokrewnych”. Poszczególne wystąpienia dotyczyły problemów tj.: relacje między problemem naukowym a problemem badawczym oraz celem i przedmiotem badań, formułowanie hipotez badawczych, sondaż diagnostyczny, badania ryzyka oraz dobrych praktyk stosowanych podczas recenzowania prac naukowych.

W seminarium udział wzięło 51 osób związanych z Akademią WSB, Szkołą Główną Służby Pożarniczej, Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie, Uniwersytetem Opolskim, Akademią Wojsk Lądowych, Akademią Kaliską, Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wyższą Szkołą Policji oraz Uczelnią Państwową w Sanoku. Ich wypowiedzi wskazują na potrzebę kontynuowania dyskusji w zakresie zakreślonym tytułem seminarium. Zatem do zobaczenia i usłyszenia za rok!