To już siódme seminarium naukowe

W naukach o bezpieczeństwie zasadne jest korzystanie z różnych strategii i metod badawczych, ponieważ problemy bezpieczeństwa dotyczą wszelkich sfer życia społecznego człowieka i organizacji, które człowiek tworzy do poprawy jakości życia społecznego. Poszukiwanie optymalnych rozwiązań dotyczących badań bezpieczeństwa jest wypełnianiem misji wielu organizacji, w tym między innymi Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, które
24 września 2023 r. w Sulistrowiczkach wespół z  Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowym Instytutem Badawczym w Józefowie, Instytutem Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Sudeckim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie oraz Zakładem Bezpieczeństwa Powszechnego Akademii Pożarniczej zorganizowało  siódme seminarium naukowe nt. „Współczesne uwarunkowania  organizowania badań w naukach o bezpieczeństwie oraz naukach pokrewnych”.

Celem seminarium było przedstawienie wybranych zagadnień z zakresu badań naukowych dotyczących nauk o bezpieczeństwie. Problemy poruszane podczas seminarium odnosiły się do takich zagadnień jak: logika w badaniach bezpieczeństwa, stosowanie metody naukowej w pracach kwalifikacyjnych, określanie celu w badaniach bezpieczeństwa oraz organizowanie badań w trakcie ćwiczeń dotyczących bezpieczeństwa.

W gronie prezentujących wyżej wymienioną problematykę znalazły się osoby związane z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, Akademią Pożarniczą w Warszawie, Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowym Instytutem Badawczym w Józefowie, Instytutem Bezpieczeństwa Społecznego we Wrocławiu, Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Uczelnią Państwową w Sanoku. W seminarium wzięli również udział przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Sudeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie.