Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie było jednym ze współorganizatorów XIII Ogólnopolskich Warsztatów Metodologiczno-Dydaktycznych w Naukach o Bezpieczeństwie nt. „Bezpieczeństwo podmiotów w warunkach transformacji cyfrowej” przygotowanej przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu w Siedlcach w dn. 24-25 kwietnia 2025 roku.
W trakcie warsztatów dyskutowano o problemach tj.: człowiek, społeczeństwo, państwo w środowisku transformacji cyfrowej: wyzwania, zagrożenia, ryzyka, przeciwdziałanie; środowisko cyberprzestrzeni a dobrostan bezpieczeństwa człowieka, społeczeństwa, państwa; transformacja cyfrowa w systemie bezpieczeństwa narodowego; transformacja cyfrowa a bezpieczeństwo podmiotu oraz praktyka transformacji cyfrowej bezpieczeństwa człowieka, społeczeństwa, państwa.
Dyskusje toczące się w czasie obrad wskazywały na konieczność badań prowadzonych na gruncie nauk o bezpieczeństwie problematyki transformacji cyfrowej oraz jej kontekstów. Wskazywano w nich również na to, że bezpieczeństwo różnorakich podmiotów istotnie warunkuje, często przenika, a nawet wręcz konstytuuje cyberprzestrzeń. Podnoszono także to, że zapewnienie przetrwania, integralności, niezależności i rozwoju jakiegokolwiek podmiotu od pojedynczego człowieka do społeczeństwa naszego globu wymaga wykorzystania szans i przeciwstawienia się zagrożeniom we wszechobecnej cyberprzestrzeni na poziomie pozwalającym tym podmiotom na normalne ich funkcjonowanie. Sprostanie temu, tylko z pozoru prostemu wymaganiu, to zadanie niezwykle złożone, informacyjnie, materialnie, finansowo chłonne, a dodatkowo trudne poznawczo. Trudne, ponieważ transformacji cyfrowej ulegają coraz to nowe aktywności człowieka podejmowane w domenach różnorakich instytucji.
W przedsięwzięciu tym uczestniczyli przedstawiciele wielu polskich ośrodków akademickich oraz Uniwersytetu w Charkowie.