29.06.2023

Wykład otwarty dr. hab. inż. Jerzego Kosińskiego prof. AMW nt. „Wybrane problemy badań cyberbezpieczeństwa”

Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej wespół z Morskim Centrum Cyberbezpieczeństwa Akademii Marynarki Wojennej (MCB) 29 czerwca 2023 r. o godz. 9:00 zorganizowało wykład otwarty dr. hab. inż. Jerzego Kosińskiego prof. AMW nt.: „Wybrane problemy badań cyberbezpieczeństwa”.

Pan dr hab. inż. Jerzy Kosiński jest profesorem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i od roku 2020 dyrektorem Morskiego Centrum Bezpieczeństwa. Do 2018 pełnił służbę w Policji zajmując się cyberprzestępczością, dowodami cyfrowymi, białym wywiadem internetowym i naruszeniami własności intelektualnej w Internecie. Jest organizatorem cyklicznych konferencji międzynarodowych „Techniczne aspekty przestępczości teleinformatycznej” (20 edycji), które w 2018 roku zmieniły nazwę na „Przestępczość teleinformatyczna XXI (2 edycje). Jest autorem wielu publikacji (m.in. monografii „Paradygmaty cyberprzestępczości”) i wystąpień na konferencjach z zakresu swojej specjalności naukowej. Jest również biegłym sądowym z zakresu przestępczości komputerowej i kart płatniczych z listy Sądu Okręgowego w Olsztynie. Prowadził także szkolenia z zakresu cyberprzestępczości dla służb innych krajów (m.in. Armenia, Chiny, Mołdawia).

MCB jest Think Tank’iem funkcjonującym w ramach Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej. Do głównych kompetencji MCB można zaliczyć zagadnienia związane z zarządzaniem cyberbezpieczeństwem, cyberprzestępczością oraz zabezpieczaniem infrastruktury morskiej i kosmicznej.

W trakcie wykładu poruszono problematykę identyfikacji cyberbezpieczeństwa (z perspektyw danych, technologicznej i pełnej), atrybutów cyberbezpieczeństwa i jego zagrożeń, zasad  projektowania bezpiecznych systemów, kontroli cyberbezpieczeństwa, wyzwań wobec badań cyberbezpieczeństwa, dziedzin oraz rodzajów jego badań.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, czego przejawem była dyskusja Prelegenta z uczestnikami tego spotkania. W wykładzie udział wzięły 94 osoby związane z ośrodkami akademickimi tj.: Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet w Leicester (Wielka Brytania), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet WSB „Merito”, Akademia Kaliska, Akademia Sztuki Wojennej, Akademia Wojsk Lądowych, Wojskowa Akademia Techniczna, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wyższa Szkoła Policji, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie, Uczelnia Łukaszewski, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku. W wykładzie udział wzięli również przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Mazursko-Podlaskiego Stowarzyszenia Edukatorów w Ełku.