11.03.2024

Wykład otwarty gen. dyw. w st. spocz. prof. dr. hab. Bogusława Packa nt. „Wnioski dla Polski z pozamilitarnych działań Ukrainy podczas wojny”

Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej 11 marca 2024 r. zorganizowało wykład otwarty gen. dyw. w st. spocz.
prof. dr. hab. Bogusława Packa nt. „Wnioski dla Polski z pozamilitarnych działań Ukrainy podczas wojny”.

Pan gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek jest absolwentem studiów humanistycznych w Uniwersytecie Gdańskim.  W latach 1979-2014 był oficerem Wojska Polskiego. W czasie swojej służby wojskowej zajmował m.in. stanowiska: Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, Zastępcy Dowódcy Operacji Wojskowej Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej,  Asystenta Szefa Sztabu Generalnego WP ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych, Radcy Ministra Obrony Narodowej, Rektora-Komendanta Akademii Obrony Narodowej, Lidera Programu DEEP NATO w Ukrainie i  Doradcy NATO ds. reformy edukacji wojskowej w Ukrainie. W latach 2014–2016 był członkiem Senior Advisory Council PfP Consortium. Zasiadał w międzynarodowym zespole zarządzającym zrzeszającym uczelnie i instytuty badawcze z 80 państw świata zajmujących się bezpieczeństwem. W latach 2014–2015 reprezentował Polskę jako członek Rady NATO ds. Nauki. Z kolei w latach 2013–2016 zasiadał w Radzie Naukowej Bałtyckiej Akademii Obrony w Estonii. Od 2017 do 2020 roku był członkiem Zespołu Edukacji dla Bezpieczeństwa Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.  Obecnie zajmuje stanowisko dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Jest autorem ponad dwudziestu monografii i kilkuset artykułów z zakresu bezpieczeństwa.

W trakcie wykładu poruszono problemy przeznaczenia i realizowanych w trakcie wojny zadań podsystemu pozamilitarnego systemu obronnego Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki ochrony ludności, edukacji dla bezpieczeństwa, przygotowań obronnych organów samorządu terytorialnego oraz ochrony infrastruktury krytycznej.

Po swoim wystąpieniu prof. Bogusław Pacek odpowiadał na pytania uczestników wykładu oraz uczestniczył w dyskusji. Poruszane w nich zagadnienia dotyczyły rozwiązań systemowych przygotowań podsystemu pozamilitarnego systemu obronnego Rzeczypospolitej Polskiej do przeciwstawienia się wyzwaniom i zewnętrznym zagrożeniom bezpieczeństwa państwa.

W wykładzie wzięły udział 182 osoby z takich ośrodków akademickich i naukowych jak: Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet w Siedlcach, Uniwersytet Pomorski, Akademia Pożarnicza, Akademia Policji, Akademia Sztuki Wojennej, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie, Collegium Witelona w Legnicy oraz Instytut Bezpieczeństwa Społecznego we Wrocławiu. Wśród uczestników wykładu znaleźli się również przedstawiciele Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Polskiej Izby Ochrony. W przedsięwzięciu tym uczestniczyli także członkowie Rady Naukowej Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB.