19.02.2024

Wykład otwarty płk. dr. hab. Jacka Lasoty, prof. ASzWoj. nt. „Wykorzystanie nienaukowych doświadczeń zawodowych w badaniach bezpieczeństwa”

Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej 19 lutego 2024 r. zorganizowało wykład otwarty płk. dr. hab. Jacka Lasoty prof. ASzWoj. nt. „Wykorzystanie nienaukowych doświadczeń zawodowych w badaniach bezpieczeństwa”.

Pan płk dr hab. Jacek Lasota, prof. ASzWoj. jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu oraz studiów dyplomowych i trzeciego stopnia Akademii Obrony Narodowej. Począwszy od ukończeniu studiów w 1993 roku pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 9 pułku zmechanizowanym, 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz 2 Brygadzie Obrony Terytorialnej. Brał udział w działaniach VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w 2007 roku w Iraku. Od 2008 roku jest związany zawodowo z Akademią Obrony Narodowej i jej kontynuatorką Akademią Sztuki Wojennej. Obecnie jest samodzielnym pracownikiem naukowym w Instytucie Historii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej. W pracy naukowej i dydaktycznej zajmuje się teorią i historią sztuki wojennej, polemologią oraz bezpieczeństwem. Jest autorem opracowań o charakterze teoretycznym i praktycznym, kierownikiem i uczestnikiem wielu prac oraz projektów naukowo-badawczych z zakresu bezpieczeństwa.

W trakcie wykładu poruszono zagadnienia związane z istotą nienaukowych doświadczeń zawodowych i możliwości ich wykorzystania w badaniach bezpieczeństwa. Prof. J. Lasota odniósł się także do oczekiwanych efektów wykorzystania nienaukowych doświadczeń zawodowych w nauce. W trakcie dyskusji z Prelegentem uczestnicy wykładu wymieniali poglądy dotyczące istoty doświadczeń, języka i terminologii stosowanych w nauce oraz konieczności współpracy środowisk naukowych i praktyków.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem. W wykładzie uczestniczyło 159 osób, z kilkunastu ośrodków naukowo-badawczych tj.: Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet w Siedlcach, Uniwersytet Kaliski,  Akademia Pożarnicza, Akademia Sztuki Wojennej, Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Piotrkowska, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Politechnika Rzeszowska, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Centrum Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy w Józefowie oraz Instytut Bezpieczeństwa Społecznego we Wrocławiu. Wśród uczestników wykładu znaleźli się również przedstawiciele Polskiej Izby Ochrony.