Wykład otwarty prof. dr. hab. Bogdana Szulca, nt. „Powinności naukowców”

Na zaproszenie Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej 23 maja 2023 r. o godz. 10:00 wykład otwarty nt.: „Powinności naukowców” wygłosił prof. dr hab. Bogdan Szulc.

Pan prof. dr hab. Bogdan Szulc jest pułkownikiem dyplomowanym w stanie spoczynku WP a jego działalność zawodowa, dydaktyczna i naukowa związana jest z naukowym postrzeganiem bezpieczeństwa i obronności państwa, etosem służby, metodologii badań naukowych oraz kształtowaniem postaw etycznych w świecie nauki. Jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1967), Uniwersytetu Warszawskiego (1974), Akademii Sztabu Generalnego WP (1978) oraz studiów podyplomowych z pedagogiki (1980) oraz filozofii (1982) w Uniwersytecie Warszawskim. Prowadził działalność naukową i dydaktyczną
w: Akademii Sztabu Generalnego WP, Akademii Obrony Narodowej, Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica, Uczelni Łazarskiego, gdzie wypromował wielu studentów i doktorantów. Był członkiem: Rady Głównej Szkolnictwa Wojskowego i Nauki ( 1989-1994; 1998-2004), Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (1996-2000), Zespołu Dydaktyki Dorosłych Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN (1992-1998; 2002-2006), Zespołu Dydaktyki Ogólnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN (2010-2016), rad naukowych wielu periodyków i wydawnictw.

Jest autorem, współautorem i redaktorem licznych opracowań naukowych i popularno-naukowych między innymi: Człowiek we współczesnym świecie. Wybrane problemy (2022), Kształcenie. Nauka. Wartości (2015), Nauki o obronności i nauki o bezpieczeństwie w systemie nauk (2012), Nauka, wiedza, mądrość (2013), Metodologiczna tożsamość polemologii (2011), Podstawy tożsamości metodologicznej nauk wojskowych (2010) i ponad dwustu innych prac.

W czasie wykładu prof. Bogdan Szulc poruszył problematykę: pasji naukowców, dylematów (w tym roztropnościowych), moralności, zasad etyki naukowców i uczciwości w badaniach naukowych.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, czego przejawem był udział w nim 92 pracowników takich ośrodków akademickich, jak: Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Akademia Kaliska, Akademia Pomorska, Akademia Sztuki Wojennej, Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Wojsk Lądowych, Akademia Nauk Stosowanych w Nysie, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wyższa Szkoła Policji, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. W wykładzie udział wzięli również przedstawiciele Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej Państwowego Instytutu Badawczego w Józefowie oraz Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

prof. dr. hab. Bogdan Szulc