Zagraniczna prasa o konferencji współorganizowanej przez Akademię WSB

Konieczność wdrażania nowych technologii, rozwiązań organizacyjnych i usystematyzowanie metod ewaluacji nowych rozwiązań w zarządzaniu kryzysowym i ochronie ludności. To główne wnioski płynące z II Międzynarodowej Konferencji Naukowej „MECHANISMS FOR ASSESSING INNOVATION IN CRISIS MANAGEMENT”. Efekty tej konferencji zostały dostrzeżone za granicą – w czasopiśmie Crisis Response ukazał się artykuł prezentujący wnioski ze spotkań i dyskusji, którego autorem jest bryg. dr. inż. Tomasz Zwęgliński.

Organizatorem konferencji była Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie wraz z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej oraz ośrodkami akademickimi z: Münster (Niemcy), Bukaresztu (Rumunia), Budapesztu (Węgry), Lwowa (Ukraina), a także Wojskową Akademią Techniczną i Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy .

Patronat honorowy nad konferencją objął Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – Szef Obrony Cywilnej Kraju nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Komitetowi Naukowemu konferencji przewodniczyli bryg. dr inż. Tomasz Zwęgliński, nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. SGSP oraz prof. dr hab. Bernard Wiśniewski. W skład komitetu weszli również przedstawiciele uczelni współorganizujących konferencję oraz uznani eksperci z kraju i zagranicy.

Wśród prelegentów byli m.in.:

• nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. SGSP , Rektor – Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej,
  • dr Marcin Lis, Prorektor Akademii WSB,
  • bryg. dr. inż. Tomasz Zwęgliński,
  • prof. dr. hab. Bernard Wiśniewski,
  • dr. hab. Marcin Smolarkiewicz, prof. SGSP,
  • dr. hab. Andrzej Czupryński prof. AWSB,
  • prelegenci z: Grecji, Litwy i Niemiec.

W ramach spotkania praktycy oraz nauczyciele akademiccy dyskutowali o problemach wykorzystania instrumentów metodologicznych do oceny nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych w praktyce zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.

Tematyka wystąpień prelegentów poruszała następujące aspekty: ocenę innowacji stworzonej w ramach projektu DRIVER+, definicję pojęcia innowacja, a także przykłady zastosowania innowacyjnych rozwiązań wywołanych pandemią, wniosków płynących z zastosowania dronów w międzynarodowych i krajowych operacjach ratowniczych,  certyfikacji i akredytacji  oraz doświadczeń z ewaluacji nowoczesnych narzędzi w ramach projektu EDEN.