Kierunek

WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE-KWALIFIKACYJNE STUDIA PODYPLOMOWE | CIESZYN

Tryb: Hybrydowe Zapisz się

Program na studiach podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie - kwalifikacyjne studia podyplomowe realizowanych przez Akademię WSB w Cieszynie jest zgodny z przepisami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2019 r., poz. 1450).

Celem studiów podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie - kwalifikacyjne studia podyplomowe jest przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych z przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” w szkole podstawowej i ponadgimnazjalnej. Oprócz uzyskania kwalifikacji zawodowych, przygotowania merytorycznego, studia kształtują umiejętności metodyczne, doskonalą umiejętności osobiste i społeczne konieczne w pracy nauczyciela, wychowawcy.

• Atuty

• studia dają kwalifikacje do nauczania przedmiotu z zakresu Wychowania do życia w rodzinie w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych
    • Absolwenci studiów integrują wiedzę z różnych dyscyplin w zakresie nauk humanistycznych oraz jej zastosowania w nietypowych sytuacjach profesjonalnych
    • w ramach zajęć Słuchacze nabywają kompetencje do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie z uwzględnieniem etapu kształcenia i potrzeb grupy
  • Program studiów

1. Wprowadzenie do nauk o rodzinie
    2. Podstawy psychologii rozwojowej, społecznej i osobowości
    3. Biomedyczne aspekty rozwoju człowieka
    4. Psychologia małżeństwa i rodziny
    5. Socjologia małżeństwa i rodziny
    6. Pedagogika małżeństwa i rodziny
    7. Wybrane zagadnienia etyki i bioetyki rodziny
    8. Mechanizmy życia rodzinnego
    9. Podstawy wychowania do życia w rodzinie
    10. Podstawy seksuologii i edukacji seksualnej
    11. Metody planowania rodziny
    12. Komunikacja w rodzinie
    13. Metodyka przedmiotu "wychowanie do życia w rodzinie"
    14. Profilaktyka zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym młodzieży
    15. Wybrane problemy patologii życia małżeńskiego i rodzinnego
    16. Psychologiczne mechanizmy konfliktów w rodzinie
    17. Poradnictwo małżeńskie i rodzinne
    18. Wybrane problemy funkcjonowania rodziny we współczesnym świecie
    19. Polityka rodzinna w Polsce i UE
    20. Rodzina w świetle prawa
    21. Metodyka pracy asystenta rodzinnego
    22. Warsztaty umiejętności mediacji rodzinnych
    23. Seminarium dyplomowe
    24. Praktyka pedagogiczna

Informacje dodatkowe

• Studia skierowane są dla absolwentów pedagogiki studiów licencjackich lub magisterskich mających już uprawnienia pedagogiczne, dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz dla absolwentów innych kierunków niż pedagogika posiadających uprawnienia pedagogiczne.
    • Czas trwania: 3 semestry.
    • Podstawa zaliczenia: studia kończą się 3 egzaminami po każdym semestrze studiów oraz zaliczeniem praktyki.
    • Dni zajęć: wtorek, czwartek w godz. 16:15-20:30
    • Część zajęć w formule online (Blended learning).

Organizator studiów zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w programie studiów.

• Kadra

Ks. dr Michał Borda

Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ekspert MEN ds. awansu zawodowego nauczycieli.

Mirosława Bochner

Psycholog, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego nr I/335, coach International Coach Federation. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi oraz kurs kwalifikacyjny z zarządzania w oświacie. Absolwentka wielu szkoleń doskonalących umiejętności pomocy i wsparcia psychologicznego prowadzonych przez specjalistów z Polskiego Instytutu Ericksonowskiego w Łodzi, Instytutu Gestalt w Krakowie, Laboratorium Psychoedukacji i Ośrodka Synapsis w Warszawie. Ukończyła szkolenie w zakresie terapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym.

• Rekomendacje

Zgodnie z założeniami zajęcia WDŻ mają wspierać rodziców w wychowywaniu dzieci głównie w tych obszarach, o których w wielu domach nie mówi się wiele, albo nie rozmawia się wcale. Dlatego też poruszane na zajęciach tematy mają wspierać rodziców w ich roli wychowawczej, pomagać dzieciom we właściwym przeżywaniu okresu dojrzewania i zrozumieniu emocji, przedstawiać normy społeczne, pomagać znajdować odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne, wspierać w kształtowaniu hierarchii wartości, ale też – jak czytamy w podstawie programowej tego przedmiotu – wzmacniać proces identyfikacji z własną płcią.

Mirosława Bochner
    Wykładowca Akademii WSB, psycholog, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

• Opłaty

RATA WYSOKOŚĆ RATY TERMIN PŁATNOŚCI
    wpisowe 300 zł w dniu zapisu
    I 400 zł do 5 października 2021
    II 400 zł do 5 listopada 2021
    III 400 zł do 5 grudnia 2021
    IV 400 zł do 5 lutego 2022
    V 400 zł do 5 marca 2022
    VI 400 zł do 5 kwietnia 2022
    VII 400 zł do 5 września 2022
    VIII 400 zł do 5 października 2022
    Ogółem 3500 zł

Istnieje możliwość ustalenia indywidualnych rat.

Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o wypełnienie WNIOSKU

Sprawdź dostępność miejsc
 *