03.09.2020

Przedstawiciele WSB podczas wizyty studyjnej w Uniwersytecie w Bifrost na Islandii

W dniach 14-15 września br. Pani prof. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy z Zagranicą oraz Pani dr Joanna Kurowska-Pysz, Kierownik Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji uczestniczyły w wizycie studyjnej w Uniwersytecie w Bifrost, w Islandii, dofinansowanej ze środków Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.

W trakcie pobytu odbyły się cztery spotkania poświęcone omówieniu współpracy Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej z islandzkim partnerem, m.in. w zakresie wspólnego przygotowania międzynarodowych projektów do programów H2020 oraz Erasmus Plus, a także współpracy naukowo-badawczej oraz wymiany akademickiej pomiędzy obiema uczelniami, zarówno jeśli chodzi o pracowników dydaktyczno-naukowych, jak też studentów.

Uczestniczący w spotkaniach Vilhjalmur Egilsson, Rektor  Uniwersytetu w Bifrost zadeklarował chęć wspólnego z WSB przygotowania kolejnych projektów poświęconych upowszechnieniu unikalnej metody edukacyjnej  Learning by Developing, stosowanej w Uniwersytecie w Bifrost.

Ze strony  partnera islandzkiego w działania te zaangażowani zostali pracownicy dydaktyczno-naukowi: prof. Jon Freyr Johannsson oraz dr Kari Joensen, Dyrektor Centrum Badań którzy również brali udział w spotkaniach z polską delegacją. Podczas wizyty omówiono także możliwości wspólnego wykorzystania dobrych praktyk w zakresie rozwoju islandzkiego i polskiego systemu edukacyjnego,  jak też dyskutowano o funkcjonowaniu biur zarządzania projektami akademickimi w obu uczelniach.

Uczestniczący również w spotkaniach Magnus Smari Snorrason, menedżer zarządzający programami edukacyjnymi w Uniwersytecie w Bifrost  zadeklarował chęć przyjęcia do Bifrost większej liczby studentów WSB, którzy są zainteresowani wymianą akademicką i kształceniem na Islandii. Istotnym punktem wizyty była także prezentacja systemu e-learningowego funkcjonującego w Uniwersytecie w Bifrost. Domeną tej uczelni jest kształcenie na odległość, bardzo potrzebne i popularne w warunkach islandzkich.