09.09.2020

Podsumowanie konferencji

Owocami pierwszego z cyklicznych wydarzeń zostaną pod koniec 2014 r. dwie monografie naukowe pod redakcją dra inż. Łukasza Wróblewskiego oraz pod redakcją dr Joanny Kurowskiej-Pysz, do których zgłoszono niemal 50 artykułów z zakresu zarządzania i inżynierii produkcji.

Zorganizowana przez Katedrę Zarządzania i Inżynierii Produkcji w murach Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współczesne problemy zarządzania, organizacji i inżynierii produkcji” odbyła się 30 maja 2014 r. Współorganizatorami konferencji były partnerska Vysoká škola podnikání w Ostrawie oraz Fabryka Automatyki „FACH” S.A. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością wśród szerokiego grona naukowców, praktyków oraz studentów. W konferencji wzięły udział takie osobistości jak Prorektor ds. współpracy z przedsiębiorstwamii stosunków międzynarodowych doc. RNDr. Vladimír Krajčík, Ph.D. z Vysokiej školy podnikání, Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Józef Kozieł, Prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej Jan Ryłko oraz Sekretarz Powiatu Cieszyńskiego Józef Waschut.

Spotkanie ludzi świata nauki i biznesu, których zainteresowania obejmują obszary nauk ekonomicznych oraz technicznych, przyczyniło się do wywołania dyskusji pozwalającej spojrzeć na poruszane zagadnienia i problemy z wielu różnych perspektyw. Podczas konferencji poruszono takie zagadnienia jak: zarządzanie przedsiębiorstwem, społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw, marketing, inżynieria produkcji, zarządzanie jakością czy zarządzanie w logistyce i transporcie. Konferencję otworzyła swoim referatem na temat „Zastosowania symulacji komputerowej procesu segregacji i tworzenia wydzieleń niemetalicznych do wspomagania technologii ciągłego odlewania stali wysokiej jakości” dr hab. inż. Dorota Kalisz z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na szczególną uwagę zasługiwał również referat doc. Ing. Václava Nétka, CSc. z Vysokiej školy podnikání w Ostrawie pt. „Technological thinking – critical base of the transfer performance into the cost on piece and small-lot production engineering to market prices in a turbulent market environment”, jednak słuchaczy najbardziej poruszyła prelekcja dr Iwony Kłóski pt. „Być… albo nie być na rynku pracy czyli dylematy współczesnego pracodawcy i pracownika”.