Adiunktka z Katedry Pedagogiki Akademii WSB laureatką konkursu NCN MINIATURA-7

Dr Aneta M. Kochanowicz otrzymała grant z Narodowego Centrum Nauki: Znaczenie "matrycy wskaźników jakościowych dla technologii asystujących (wspomagających)" w edukacji włączającej i specjalnej w Polsce - wyjazd konsultacyjny. Konsultacje odbyły się na Uniwersytecie Cagliari (Department of Letters, Languages and Cultural Heritage) we Włoszech w dniach 17-26 października 2023 roku.

Celem wyjazdu konsultacyjnego było zdobycie nowej wiedzy o technologiach asystujących (wspomagających): jakie znaczenie w edukacji włączającej oraz edukacji specjalnej w Polsce może mieć "matryca wskaźników jakościowych dla technologii asystujących (wspomagających)” oraz analiza i weryfikacja przez ekspertów zagranicznych opracowywanej przez nią przyszłej procedury badań: tłumaczenie, adaptacja kulturowa oraz walidacja amerykańskiego narzędzia badawczego niedostępnego w Polsce. Narzędzie QIAT składa się z 8 wskaźników i matryc jakościowych AT.

W ramach tego grantu, dr Aneta M. Kochanowicz przeprowadziła wykład dla studentów czwartego roku edukacji wczesnoszkolnej oraz doktorantów na temat "From Special Education to the Implementation of Inclusive Education in Poland: Latest Data, Experiences, and Challenges”.

Nasza Adiunktka uzyskała  wsparcie w organizacji przyszłych badań od profesora Silvio Marcello Pagliara. Profesor posiada doktorat z obszaru technologii asystujących wykorzystywanych w środowiskach edukacyjnych oraz stopnie naukowe w dziedzinie elektroniki, inżynierii biomedycznej i informatyki. Współpracuje z College of Science and Technology, Temple University, USA (Department of Biology); University of Warwick, Great Britain (School of Engineering); obecnie pracuje  na Univestità degli studi di Cagliari, Italy (Department of Letters, Languages and Cultural Heritage). Jest członkiem Zarządu, skarbnikiem AAATE – (Association for the Advancement of Assistive Technology in Europe); wiceprezesem Zarządu GLIC – Włoskiej Sieci Centrów AT. W swej pracy naukowej koncentruje się na ocenie technologii asystujących pod kątem dostępności, niezależności życiowej i projektowania uniwersalnego (UDL). Publikuje z zakresu automatyki domowej, automatycznego rozpoznawania mowy i human-computer-interface (HCI), testuje innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jest konsultantem wielu krajowych i międzynarodowych jednostek i instytucji oraz firm działających w obszarze wykorzystania AT dla podnoszenia jakości życia. Drugim profesorem-ekspertem był dziekan Wydziału Humanistycznego Antonello Mura, którego wiedza z zakresu lingwistyki i pedagogiki specjalnej oraz realizacji międzynarodowych projektów pozwoliła na interdyscyplinarne doradztwo w realizacji wnioskowanego działania naukowego.