20.10.2022

Akademia WSB zaprezentowała dobre praktyki projektowe podczas inauguracji Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2021-2027

Dr hab. Katarzyna Szczepańska – Woszczyna, prof. AWSB oraz dr hab. Joanna Kurowska – Pysz, prof. AWSB reprezentowały Akademię WSB podczas uroczystej inauguracji Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.

Konferencja odbyła się z udziałem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy. Gościem wydarzenia będzie wicepremier Republiki Słowackiej Veronika Remišová.

Podczas konferencji dr hab. Joanna Kurowska – Pysz, prof. AWSB, Dyrektor Instytutu Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną wraz z prof. Ing. Pavol Rafajdus, PhD, prorektorem ds. nauki i badań Uniwersytetu w Żylinie zaprezentowali rezultaty wspólnych projektów zrealizowanych w latach 2018 -2022.

Przez ostatni rok Akademia WSB zrealizowała 4 projekty na obszarze pogranicza polsko-słowackiego.

Wszystkie otrzymały finansowanie w ramach programu Interreg Polska – Słowacja. Projekty były realizowane w partnerstwie z Uniwersytetem w Żylinie i z Miastem Czadca.

Współpraca z Miastem Czadcza dotyczyła przeciwdziałania problemom społecznym, a współpraca z Uniwersytetem z Żylinie szeroko pojętego bezpieczeństwa na pograniczu polsko-słowackim.

Zrealizowano następujące projekty:

• MREdu: Pogotowie Górskie – edukacja transgraniczna ratowników górskich w Polsce i na Słowacji (kierownik projektu dr hab. Ryszard Szynowski, prof. AWSB),
  • EduOSP: Projekt edukacyjny dla ochotniczych straży pożarnych funkcjonujących na obszarze pogranicza polsko-słowackiego (kierownik projektu dr hab. Robert Socha, prof. AWSB),
  • E-DUST - Orientacja zawodowa na pograniczu polsko – słowackim w sytuacjach nadzwyczajnych, w tym pandemii COVID -19 (kierownik projektu dr hab. Jerzy Kochanowicz, prof. AWSB),
  • SOCIALLY - Edukacja specjalistyczna pracowników socjalnych i pomocy społecznej na pograniczu polsko-słowackim w sytuacjach nadzwyczajnych, w tym pandemii COVID -19 (kierownik projektu dr Michał Szyszka).

W ostatnich miesiącach, pomimo pandemii i trudnej sytuacji geopolitycznej, udało się zrealizować 8 dwudniowych szkoleń, 4 międzynarodowe konferencje. Wydano również 4 monografie w języku polskim i języku słowackim. We wszystkich wydarzeniach wzięło udział ponad 350 osób, w tym przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z Polski i Słowacji, Ratownicy Górscy, Strażacy i przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, pracownicy socjalni, przedstawiciele pomocy społecznej, czy osoby odpowiedzialne za rozwój edukacji i rynku pracy na pograniczu polsko-słowackim.