Kolejne międzynarodowe projekty Akademii WSB

Z początkiem roku 2023 Akademia WSB otrzymała dofinansowania na kolejne projekty naukowo-badawcze.

Projekt „Pieniądze i finanse a rzeczywistość i moralność” dotyczy współpracy z Panem Edwardem Hadasem z University of Oxford. Działania projektowe realizowane będą w terminie 20-24 marca podczas XIX Festiwalu Nauki Akademii WSB. W projekcie zaplanowano zrealizowanie wykładów, seminarium oraz warsztatów, które poprowadzi na żywo Pan Edward Hadas.

Projekt „Wpływ lokalnych czynników politycznych na dynamikę przemocy w miastach na przykładzie miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii” dotyczy współpracy z drem Eduardo Moncada
z Columbia University. Działania projektowe realizowane będą w maju tego roku i zakładają 11 dni aktywności stacjonarnych, podczas których dr Moncada przeprowadzi m. in. wykłady, konsultacje dla naukowców oraz doktorantów a także będzie realizował badania, wraz z dr Pauliną Polko, na terenie Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.

Z kolei celem projektu „Otwarta Akademia Nauki Akademii WSB jako inicjatywa propagowania idei studiowania na obszarze GZM” jest zachęcenie i przekonanie uczniów szkół ponadpodstawowych do studiowania na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a w szczególności w Akademii WSB. Projekt realizowany będzie na terenie GZM, od lutego do listopada 2023 r.

Projekty zostaną zrealizowane w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki dofinansowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. 13 stycznia podpisane zostały 3 umowy projektowe, a na potwierdzenie realizacji czwartego projektu jeszcze czekamy.

Akademia WSB współpracuje z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią już 4 rok w ramach programu Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki. Do tej pory zrealizowanych zostało 9 projektów, na łączną kwotę dofinansowania 1 133 603,00 zł.

W bieżącym roku Akademia WSB otrzymała dofinansowanie do dwóch projektów z 1 obszaru tematycznego - Światowej klasy naukowcy oraz jeden projekt z 5 obszaru tematycznego - Studiuj w Metropolii.

EDWARD HADAS

Edward Hadas jest pracownikiem naukowym University of Oxford, zajmującym się ekonomią i finansami moralnymi oraz katolicką nauką społeczną. Jest niezależnym dziennikarzem i analitykiem finansowym. Przez kilka lat był redaktorem ds. ekonomicznych w Reuters Breakingviews oraz felietonistą w Reuters.com, gdzie w 2013 roku otrzymał nagrodę Reportera Roku za komentarze i analizy.

Wcześniej był asystentem redaktora kolumny komentarzy i analiz Lex w Financial Times oraz asystentem redaktora w Breakingviews. Edward otrzymał nagrodę Business Journalist of the Year Award za ekonomię 2009. Wykładał również filozofię polityczną i społeczną w Maryvale Institute
w Birmingham, w Wielkiej Brytanii.

Zanim został dziennikarzem w 2004 roku, przez 25 lat pracował jako analityk finansowy dla różnych firm, w tym Morgan Stanley i Putnam Investments. Posiada dyplomy z filozofii, klasyki i matematyki z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Columbia University oraz MBA z SUNY Binghamton.

Ściśle współpracuje z władzami publicznymi i przemysłem, aby przenieść wyniki swoich badań do świata rzeczywistego, a jednocześnie była konsultantem kilku władz publicznych i firm.

EDUARDO MONCADA

Dr Eduardo Moncada jestem adiunktem na Wydziale Nauk Politycznych w Barnard College na Uniwersytecie Columbia. Jego badania koncentrują się na przestępczości, polityce miejskiej i analizie porównawczej. Większość badań prowadzi w Ameryce Łacińskiej, ale jego zainteresowania dotyczą również budowania nowych teoretycznych, koncepcyjnych i empirycznych powiązań z podobną dynamiką polityczną w innych regionach świata. Jest autorem trzech książek i kilkunastu artykułów naukowych.

Jest laureatem kilku prestiżowych nagród m.in.:

• Clarence Stone Scholar Award, Urban and Local Politics Section, American Political Science Association (2021)
  • Best Paper presented at the 2019 Annual Meeting of the Network on the Political Economy of Latin America (REPAL) for “The Political Economy of Resistance to Criminal Extortion in Mexico.” (2019)
  • Best Paper presented at the 2018 Annual Meeting of the Latin American Studies Association for the Section on Defense, Public Security and Democracy for “The Politics of Criminal Victimization: Pursuing and Resisting Power.” (2019)

Dr Moncada przez lata przeprowadził rozległe badania terenowe w Kolumbii, Salwadorze, Meksyku i innych częściach Ameryki Łacińskiej.