27.07.2021

Kolejny projekt INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 dofinansowany

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż polsko-czeski Euroregionalny Komitet Sterujący Euroregionu Beskidy podczas XIV posiedzenia, które odbyło się 29 czerwca 2021 r. zatwierdził dla Akademii WSB dofinansowanie na kolejny mikroprojekt Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020, który będzie realizowany w ramach osi priorytetowej 4 – Współpraca instytucji i społeczności.

Najważniejsze informacje o projekcie:

Tytuł: „Nowe perspektywy Euroregionu w oparciu o rozwój transgranicznej współpracy akademickiej"

Budżet: 19 272,70 euro

Okres realizacji: 01.10.2021 - 30.06.2022

Partner: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava

Cel: Celem projektu jest odbudowa i intensyfikacja współpracy partnerów projektu (polskiej i czeskiej uczelni) w zakresie podejmowania transgranicznych badań naukowych w obszarze Euroregionu Beskidy. Nastąpi to w powiązaniu z działaniami na rzecz wymiany doświadczeń w zakresie badań naukowych podejmowanych przez partnerów oraz ponownej weryfikacji stosowanych przez nich metod oraz narzędzi badawczych pod kątem skutków pandemii, co pozwoli na wypracowanie programu badań istotnych z punktu widzenia rozwoju obszarów transgranicznych w kontekście skutków pandemii oraz lockdownów oraz doskonalenia pracowników uczelni uczestniczących w projekcie pod kątem realizacji tego typu badań.

Od wielu lat Akademia WSB pozyskując fundusze na projekty transgraniczne aktywnie wpływa na rozwój pogranicza polsko-czeskiego oraz polsko-słowackiego w wielu dziedzinach życia ich mieszkańców. Realizując projekty programów Interreg Słowacja – Polska oraz Republika Czeska – Polska Uczelnia wspiera zatrudnienie, mobilność pracowników, włączenie społeczne, szkolenia zawodowe, integrację społeczności ponad granicami, rozwój wspólnych systemów kształcenia oraz współpracy akademickiej poprzez wspólnie prowadzone badania na pograniczu.

- Cieszę się, że i tym razem wspólnie z naszym wieloletnim Partnerem czeskim - Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava mamy okazję w ramach projektu współpracować na rzecz rozwoju pogranicza polsko-czeskiego poprzez identyfikację priorytetowych obszarów badań w Euroregionie Beskidy, które z powodu pandemii wymagają dogłębnej analizy oraz weryfikacji narzędzi badawczych. W projekcie zakładamy analizę trzech obszarów: przedsiębiorczość transgraniczna, zarządzanie projektami transgranicznymi oraz zarządzanie publiczne na pograniczu – mówi Sebastian Kwaśniewski, Ekspert ds. projektów międzynarodowych odpowiedzialny w Akademii WSB za pozyskiwanie funduszy z programów Interreg Słowacja – Polska oraz Republika Czeska – Polska.