29.09.2022

Konferencja naukowa „Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych”

26 września 2022 roku odbyła się siódma konferencja naukowa nt. „Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych”.

Organizatorem konferencji było Obserwatorium Społeczne we współpracy ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie.

W organizacji konferencji uczestniczyli pracownicy wyżej wymienionych podmiotów oraz: Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wojsk Lądowych, Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej Państwowego Instytutu Badawczego, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Collegium Witelona, Uczelni Państwowej im. Jana Grodka, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także Państwowej Straży Pożarnej i Policji, oraz Polskiej Izby Ochrony.

Obrady dotyczyły problemów bezpieczeństwa obiektów sakralnych, działań podmiotów państwowych i pozapaństwowych na rzecz bezpieczeństwa uroczystości religijnych oraz możliwości wykorzystania badań naukowych w wyżej wymienionych zakresach.

Konferencja była również okazją do zgromadzenia przedmiotów niezbędnych do funkcjonowania Państwowego Lwowskiego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia. Wśród darczyńców znalazła się również Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

W trakcie konferencji pięciu nauczycieli akademickich Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej otrzymało akty powołania na stanowiska profesorów wizytujących ukraińskiego uniwersytetu.

Konferencja była również okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań za współpracę. Jedno z takich podziękowań z rąk Prorektora dr. Rafała Rębilasa odebrał gen. insp. w st. spocz. Andrzej Matejuk za wspieranie inicjatyw naukowych z zakresu badań bezpieczeństwa oraz ich popularyzowanie na łamach półrocznika „Security Forum” wydawanego przez naszą uczelnię.