06.12.2023

Konferencja podsumowująca projekt “'Promoting ACTIVE and Responsible Citizenship in Schools”

30 listopada 2023 r. w murach Akademii WSB odbyła się konferencja podsumowująca projekt “'Promoting ACTIVE and Responsible Citizenship in Schools” finansowany w ramach programu Erasmus+ Partnerstwo na rzecz współpracy w dziedzinie edukacji szkolnej.

Projekt ACTIVE jest realizowany przez Akademię WSB wspólnie z pięcioma innymi partnerami z Czech (Odpovědná společnost, z. s., Josef Ressel Gymnasium w Chrudimiu), Słowacji (Felix Private Primary School), Austrii (ECECE) i Włoch (Learnable).

Głównym celem projektu było promowanie aktywnego i odpowiedzialnego obywatelstwa wśród uczniów w wieku 12-18 lat, umożliwienie im poruszania się i zrozumienia świata, w którym żyją.

Za pomocą narzędzi metodycznych wytworzonych w ramach projektu ACTIVE młodzież ze szkół zakwalifikowanych do udziału w projekcie mogła uczyć się krytycznego myślenia, rozumienia kontekstu i możliwych skutków własnych działań oraz otwartości na wspieranie wzajemnych dyskusji, co ma zasadnicze znaczenie dla bycia odpowiedzialnym i aktywnym obywatelem.

Uczniowie i nauczyciele uczestniczący w konferencji mogli się zapoznać z narzędziami i rezultatami wypracowanymi w ramach ACTIVE w szkołach czeskich, austriackich, włoskich i słowackich, zaprezentowanymi przez kierownika projektu dr Michała Szyszkę, Piotra Stoły oraz przez nauczycielki realizujące działania projektowe w polskich szkołach: panią Milenę Dudzik reprezentująca Szkołę Podstawową nr 20 w Katowicach w ZSiP nr 2 i panią Katarzynę Kiklińską, reprezentującą III LO z Oddziałami dwujęzycznymi w Zabrzu.

Zainteresowanie słuchaczy wzbudziły też inspirujące wykłady: Jarosława Gwizdaka „Czy warto być superobywatelem?” , dr Edyty Nowak-Żółty-„ Internet – konstrukcja czy destrukcja” oraz dr Michała Szyszki i Piotra Stoły – „Od fakenews-ów do postprawdy”.

Projekt ACTIVE jest realizowany w ramach programu Erasmus+ Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: www.Active-Citizen.eu

Całość nagrania z konferencji dostępna do obejrzenia: