14.11.2023

Międzynarodowa konferencja "Prospects of building the infrastructure capacity on the freight corridors in EU-Ukraine border area"

W dniach 13 i 14 listopada w Akademii WSB odbyła się dwudniowa konferencja "Prospects of building the new infrastructure capacity on the freight corridors in EU-Ukraine border area”.

Międzynarodowe wydarzenie odbyło się w ramach projektu “Increasing the capacity of freight transportation infrastructure on EU-Ukraine borders” (nr 22220189) realizowanego w ramach Programu Visegrad Grant+.

Współorganizatorami wydarzenia byli partnerzy projektu: SI “Institute of Regional Research named after M.I. Dolishniy of National Academy of Sciences of Ukraine”, Institute of Geography of the Slovak Academy of Sciences, University of Debrecen (Hungary) oraz University of Oradea (Romania).

Międzynarodowa konferencja odbyła się w formacie hybrydowym (offline i online) i zgromadziła przedstawicieli społeczności akademickiej oraz praktyków w dziedzinie transportu towarowego z 13 krajów. Głównym celem wydarzenia było omówienie i wymiana pomysłów dotyczących rozwoju infrastruktury korytarzy towarowych wzdłuż granicy Ukraina-UE. Szczególną uwagę zwrócono na rozwój szlaków logistycznych dla transportu ładunków, zwiększenie przepustowości infrastruktury granicznej, promowanie transportu multimodalnego na Ukrainie i w sąsiednich krajach UE, a także wdrażanie zielonych technologii i innowacji w transporcie towarowym i terminalach multimodalnych.
Konferencję zainaugurowało uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Uczelnią WSB, SI "Instytut Badań Regionalnych imienia M.I. Dolisznija NAS Ukrainy" i Instytutem Geografii Słowackiej Akademii Nauk. Następnie gratulacje złożyła Dyrektor Instytutu Badań nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną WSB w Polsce, prof. dr hab, Dr Joanna Kurowska-Pysz; Zastępca Dyrektora ds. Badań Naukowych Dolishniy Institute of Regional Research of the National Academy of Sciences of Ukraine, Ukraina, Prof. Dr Iryna Storonyanska; oraz Koordynator Projektu, Kierownik Sektora Współpracy Transgranicznej, Dolishniy Institute of Regional Research of the National Academy of Sciences of Ukraine, Ukraina, Assoc. Prof. Dr Khrystyna Prytula.

Uczestnicy międzynarodowej konferencji omówili różne aspekty rozwoju infrastruktury korytarzy towarowych na granicy Ukrainy i UE. Podczas dyskusji rozważano również perspektywy i możliwości dalszego rozwoju współpracy transgranicznej. W końcowej części wydarzenia partnerzy projektu zidentyfikowali dalsze kierunki wspólnych badań i podkreślili perspektywy realizacji przyszłego wspólnego projektu.

Zapis wideo konferencji finalnej: