22.09.2023

W dniach 20 – 22 września br. w Brennej odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Territorial and Inter-Organizational Cooperation 2023”. Konferencja skierowana była do badaczy i praktyków zajmujących się różnymi aspektami współpracy terytorialnej i międzyorganizacyjnej w wymiarze lokalnym, regionalnym, transgranicznym i międzynarodowym. Głównym celem Konferencji było nawiązywanie kontaktów i tworzenie międzynarodowych, interdyscyplinarnych zespołów naukowych pracujących wspólnie nad nowymi wyzwaniami naukowymi. Podczas konferencji reprezentowane były 74 uniwersytety i inne podmioty z prawie 30 krajów z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, gromadząc ponad 120 uczestników.

Program 3-dniowej Konferencji objął:

• sesję plenarną,
  • sesję posterową,
  • dwie sesje tematyczne:
    • Współpraca międzyregionalna i transgraniczna,
    • Zrównoważony rozwój jako element europejskiej polityki spójności,
  • dwie debaty ekspertów:
    • Zarządzanie publiczne wobec przyszłych wyzwań międzyregionalnych i transgranicznych,
    • Kwestia mniejszości jako punkt zapalny w relacjach międzyorganizacyjnych w regionach i na pograniczach.

„Moim zamiarem jest, aby Konferencja stała się międzynarodową platformą współpracy naukowej reprezentowaną przez różne ośrodki akademickie i praktyków, którzy powinni w pełni wykorzystać wyniki badań” mówi dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB, inicjatorka Konferencji.

Liderem projektu jest Instytut Badań nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną Akademii WSB.

Partnerzy projektu:

• The Association for Regional Development and Cooperation "Olza", Cieszyn, Poland,
  • Central European Service for Cross-Border Initiatives, Budapest, Hungary,
  • Euro-Instutite, Kehl, Germany,
  • European Centre for Minority Issues, Flensburg, Germany,
  • Regional Association of Territorial Cooperation of Těšín Silesia, Czech Cieszyn, Czechia,
  • Scientific Society for Organization and Management, Branch in Dąbrowa Górnicza, Poland,
  • University of Greater Region, Luxembourg,
  • Visegrad Institute Fundation, Cieszyn, Poland.