14.02.2024

Reprezentantka Akademii WSB na szkoleniu "White Paper Writing Training School” w Turcji

W dniach 8 i 9 lutego 2024 r. dr Aneta M. Kochanowicz z Katedry Pedagogiki Akademii WSB, jako MC Member, wzięła udział w szkoleniu zorganizowanym na Uniwersytecie Technicznym Karadeniz w Trabzonie w Turcji nad Morzem Czarnym w ramach Cost Action CA19104.

Szkolenie "White Paper Writing Training School” miało na celu opracowanie Białej księgi przez 14 członków a-STEP, zawierającej rekomendacje dla polityków, które zostaną przedstawione we wrześniu 2024 roku w Brukseli. Dzięki temu Action CA19104 - COST chce wywrzeć wpływ na upodmiotowienie osób ze spektrum autyzmu w skali międzynarodowej. Dziękujemy naszemu trenerowi, prawnikowi i doradcy w Parlamencie Europejskim dr László Gábor LOVÁSZY z Uniwersytetu Corvinus w Budapeszcie za jego zaangażowanie i wsparcie w przygotowanie tego ważnego dokumentu. W szkoleniu z inicjatywy prof. Geraldine Leader (Irlandia), dr Zeynep Şahin Timar (Turcja), prof. Cecilia Sik Lanyi (Węgry) wzięły udział badaczki między innymi z Albanii, Mołdawii, Irlandii, Litwy i Bangladeszu oraz Polski.

Pomimo postępu technologicznego i naukowego, jaki nastąpił w ostatniej dekadzie w dziedzinie technologii asystujących (AT), nadal istnieje szereg istotnych problemów do rozwiązania, które dotyczą osób ze spektrum autyzmu (ASD) i/lub z niepełnosprawnością intelektualną (ID):

1. Brak włączenia osób z ASD i/lub ID w proces badawczy.
  2. Brak współpracy interdyscyplinarnej i międzysektorowej.
  3. Wysokie wskaźniki porzucania technologii.
  4. Słabe dopasowanie technologii do osoby z ASD i/lub ID.
  5. Brak przełożenia wiedzy z badań na praktykę w środowisku społecznym.
  6. Brak strategii pozwalających na ciągły i skuteczny rozwój narzędzi AT.
  7. Niska gotowość technologiczna niektórych krajów.
  8. Szybko zmieniające się tempo rozwoju technologii.
  9. Niespójne wdrażanie AT przez usługodawców, nauczycieli, pracodawców i decydentów (polityków).