06.10.2024

Udział prof. Joanny Kurowskiej-Pysz w dorocznej konferencji naukowej sieci TEIN na Uniwersytecie w Maastricht

W dniach od 25 do 28 września br. prof. Joanna Kurowska-Pysz reprezentowała Akademię WSB podczas zgromadzenia rocznego sieci TEIN - Transfrontier Euro-Institut Network - prowadzonej przez Euroinstitute w Keln (Niemcy), a także podczas konferencji naukowej pt. The future of cross-border cooperation and mobility: horizontal integration and beyond, organizowanej przez Uniwersytet w Maastricht. W czasie zgromadzenia członków sieci TEIN prof. Joanna Kurowska-Pysz przedstawiała m.in. rezultaty badań i działań edukacyjnych prowadzonych przez Akademię WSB we współpracy z VSB TU Ostrava w ramach projektu pt. Praktyczny program kształcenia kadr rozwijających gospodarkę niskoemisyjną na pograniczu, współfinansowanego z Programu Interreg V – A Republika Czeska – Polska, a także wstępne rezultaty badania pogranicza czesko-polskiego w ramach projektu B-Shapes, finansowanego z programu Horizon Europe.

W ramach konferencji odbył się m.in. panel dyskusyjny pt. TEIN Cross-Border Impact Assessment: Facilitating Cross-Border Solutions in the European border regions – the revised ECBM – An instrument for Horizontally integrated Europe? w którym prof. Joanna Kurowska-Pysz przedstawiła wyniki oceny pilotażowego rozwiązania unijnego European Cross-Border Mechanism, które było oceniane na pograniczu czesko-polskim. Z kolei podczas sesji plenarnej Resilient Cross-border Cooperation in times of Crisis prof. Joanna Kurowska-Pysz przedstawiła prezentację: Managing cross-border projects towards more resilient cooperation in borderlands. The post-pandemic perspective, w której omówiła wyniki badań porównawczych dotyczących zarządzania projektami transgranicznymi na pograniczu francusko-niemieckim i czesko-polskim.