18.10.2022

Nieodłącznym elementem skutecznego wykorzystania formacji jednolitych umundurowanych formacji uzbrojonych bądź wyposażonych w specjalistyczny sprzęt jest poszukiwanie i konsekwentne stosowanie środków zmierzających do usprawnienia ich zarządzania.

Stąd też 15 października 2022 r. w Wydziale Zamiejscowym Akademii WSB w Krakowie odbyła się VII Krajowa Konferencja Naukowa nt. „Racjonalizacja zarządzania jednolitymi formacjami umundurowanymi”. Była to ostatnia konferencja z tego cyklu.

Organizatorami konferencji były Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej Państwowy Instytut Badawczy w Józefowie.

Celem konferencji była wymiana poglądów i doświadczeń w zakresie doskonalenia działań przez formacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne na wszystkich poziomach organizacyjnych państwa.

Poruszane podczas konferencji problemy odnosiły się do aspektów poznawczych i utylitarnych bezpieczeństwa wewnętrznego państwa przedstawianych w skali makro i mikro w kontekście doskonalenia zarządzania formacjami uzbrojonymi oraz wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt, takich jak Państwowa Straż Pożarna czy Policja. Poszczególne sesje dotyczyły zagadnień tj.: doskonalenie działań formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz racjonalizacja działań instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powszechne.

W konferencji obok przedstawicieli Akademii WSB, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej udział wzięli reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Uczelni Państwowej w Sanoku.