Współpraca naukowa z Uniwersytetem Extremadura w Hiszpanii

Na zaproszenie władz School of Technology oraz Wydziału Przedsiębiorczości i Socjologii Uniwersytetu Extremadura w kampusie w Caseres, w dniach od 18 do 22 stycznia br. w Hiszpanii gościła delegacja Akademii WSB. Uczelnię reprezentowali dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB, Kierownik Katedry Zarządzania oraz przedstawiciele Katedry Transportu i Informatyki: dr inż. Iwona Krzyżowska oraz dr inż. Karol Jędrasiak.

Głównym celem wizyty było podjęcie rozmów mających na celu ustalenie możliwości realizacji projektów akademickich we współpracy konsorcjalnej m.in. o tematyce transgranicznej i dotyczącej współpracy w klastrach i sieciach naukowo – technologicznych. Celem było także nawiązanie współpracy naukowej w nowych obszarach badawczych. Chodzi o aplikacyjne zastosowanie technologii VR, AI i AR w projektach z dziedziny IT, transportu, zielonej gospodarki, w których specjalizuje się Akademia WSB, jak i Uniwersytet Extremadura. Ustalono także zasady współpracy szkół doktorskich i możliwości włączenia pracowników Katedry Transportu i Informatyki Akademii WSB do akcji COST, której liderem jest Uniwersytet Extremadura. W czasie wizyty w kampusie Uniwersytetu Extremadura w Caseres odbyły się także spotkania z przedstawicielami katedr: informatyki, transportu, inżynierii materiałowej oraz ochrony środowiska. Kolejne spotkanie, w katedrze przedsiębiorczości, dotyczyło z kolei opracowania wspólnych projektów międzynarodowych do programów: Erasmus Plus oraz Horizon Europe.

W ramach wizyty przedstawiciele uczelni odwiedzili fundację FUNDECYT-PCTEX, której współzałożycielami są Uniwersytet Extremadura oraz samorząd regionu Extremadura.  Fundacja zarządza regionalnym systemem innowacji, nauki i technologii regionu Extremadura.  W czasie wizyty przedstawiciele Akademii WSB zwiedzili także park technologiczny oraz laboratoria: informatyki kwantowej, inżynierii medycznej, biomedycyny oraz transportu i rewitalizacji.

Wizyta sfinansowana została z projektu "Perfect - Regionalna Inicjatywa Doskonałości w Akademii WSB" realizowanego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” na lata 2019-2023.