Wyjazd studyjny do Padwy

W dniach 17-19 października 2023 r. w Padwie odbyła się pierwsza wizyta studyjna zaplanowana w ramach projektu „MentUwell Project - Preserving youth mental wellbeing in warime migration crisis", którego Akademia WSB jest liderem.

Gospodarzami międzynarodowego spotkania w Padwie była spółdzielnia socjalna ENAIP oraz Studio Progetto, Uczelnię reprezentowali prof. Artur Fabiś, dr hab. Maciej Witkowski, prof. AWSB oraz dr Michał Szyszka.

Goście z instytucji partnerskich (Akademii WSB, Mykolo Romerio Universitetas z Litwy,  Universitatea De Arta Si Design Din Clujnapoca z Rumunii, Vasyl Stefanyk Precarpathian National University z Ukrainy, European Center of Entreptreneurship Competence & Excellence z Austrii) mieli okazję zapoznać się z dobrymi praktykami w zakresie wsparcia migrantów we włoskich instytucjach pozarządowych.

Pierwszego dnia spotkania włoscy partnerzy poprowadzili warsztaty zapoznawczo-integracyjne zespołów partnerskich oraz zapoznali gości m.in. z prawnymi i administracyjnymi regulacjami włoskiego systemu przyjmowania migrantów, charakterystyką najnowszych zmian w zakresie procedury przyjmowania i świadczenia wsparcie osobom ubiegającym się o azyl.

Przedstawiciele Studio Progetto zaprezentowali eksperymentalny system przyjmowania i integracji uchodźców (SAI) wdrożony w ośrodku w Valdango. Gospodarze podzielili się z uczestnikami projektu informacjami dotyczącymi systemu szkoleń zawodowych, wsparcia socjalnego i psychologicznego oferowanego przez ich instytucję migrantom.

Drugiego dnia pobytu odbyła się wizyta studyjna w ośrodku ENAIP Terraferma.

Uczestnicy wzięli udział w warsztacie poświęconym kompetencjom potrzebnym w pracy z migrantami, poznali metodę integracji migrantów poprzez teatr improwizacji, spotkali się z beneficjantami ośrodka z Mali, Nigerii i Ukrainy.

Trzeciego dnia wizyta studyjna w ośrodku ENAIP „Il Sestante” pozwoliła partnerom projektu zajrzeć za kulisy działalności kooperatywy społecznej oferującej szkolenia zawodowe migrantom zamierzającym podjąć pracę we Włoszech.

Intensywny wyjazd studyjny obfitował w liczne dyskusje, m.in.: o relacjach między migrantami a społecznością lokalną mieszkańców, o możliwości adaptacji poznanych metod w warunkach Polski, Litwy i Rumunii i zastosowaniu ich w ramach wsparcia młodzieży z Ukrainy.

Istotnym elementem poznawania dobrych praktyk było przedstawienie refleksji partnerów ukraińskich odnośnie możliwości kulturowej adaptacji poznanych rozwiązań w przypadku uchodźców wojennych z Ukrainy.