08.11.2021

Wykład dr Cecilii Farfan-Mendez z Uniwersytetu Kalifornia San Diego/ Lecture with Cecilia Farfán-Méndez, PhD from University of California San Diego

Zapraszamy na wykład pt. "How to Research Illicit Economies and Violence? Examples from Mexico and the United States", który odbędzie się w dniu 19 listopada 2021 roku, w godz. 12:00-13.30 w Audytorium Maximum Akademii WSB ul. Cieplaka 1c w Dąbrowie Górniczej.

Wykład poprowadzi dr Cecilia Farfán-Méndez, kierownik Programów Badań nad Bezpieczeństwem w Center for U.S.- Mexican Studies (USMEX) na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Zapraszamy również do obejrzenia spotu promującego wizytę dr Cecilii Farfan-Mendez w Polsce.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Dr Cecilia Farfán-Méndez z University of California San Diego o bezpieczeństwie publicznym na przykładzie pogranicza amerykańsko-meksykańskiego – aktywności stacjonarne w 2021 r.”, finansowanego z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

__________________________________________________________________________________________________________________________

We would like to invite you to participate in a lecture "How to Research Illicit Economies and Violence? Examples from Mexico and the United States", which will be held on November 19, 2021, 12:00-13:30 in the Auditorium Maximum of the WSB University, 1c Cieplaka Street, Dąbrowa Górnicza.

The lecture will be held by Cecilia Farfán-Méndez, PhD from University of California San Diego

If you are interested tin atennding lecture, please complete the electronic application form.

We would like to invite you to watch the promotional movie.

The event is carried out as part of the project "Dr Cecilia Farfán-Méndez from the University of California San Diego on public safety in the US-Mexico borderlands as an example - stationary activities in 2021", financed through the Metropolitan Fund for Science Support by the Metropolis GZM.