Wykłady z dr Cecilią Farfán-Méndez z University of California San Diego / Lectures with Cecilia Farfán-Méndez, PhD, from the University of California San Diego

Zapraszamy do udziału w cyklu wykładów i konsultacji z dziedziny bezpieczeństwa publicznego, które poprowadzi dr Cecilią Farfán-Méndez z University of California San Diego. _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ We would like to invite you to participate in a series of lectures and workshops lead by Cecilia Farfán-Méndez PhD from University of California San Diego on combating international crime, money laundering and the structures of organised crime groups.

Wydarzenia zostaną zorganizowane w formie online, z wykorzystaniem platformy zoom, czas trwania każdego z nich to około 90 minut. Językiem wykładowym będzie język angielski.
Do udziału w wykładach zapraszamy uczniów, studentów, doktorantów,  pracowników naukowych i dydaktycznych, zainteresowanych tematyką zwalczania międzynarodowej przestępczości, prania brudnych pieniędzy oraz struktur zorganizowanych grup przestępczych.

Wykłady odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:
Wykład „Money Laundering Practices” , 18.11.2020 r., godz. 16.00 - 17.30
Wykład „The Structure of Drug Trafficking Organizations”, 23.11.2020 r., godz. 16.00 - 17.30
Wykład „Fighting Cross-border Criminality. Best Practices.”, 25.11.2020 r., godz. 16.00 - 17.30
Konsultacje dla doktorantów: "How to develop research in a field of security?", 22.11.2020 r., godz. 16.30 - 18.30

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego.
Zapraszamy również do obejrzenia spotu promującego cykl wykładów.

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu „Bezpieczeństwo publiczne i jego wyzwania – aktywności on-line z udziałem dr Cecilii Farfán-Méndez z University of California San Diego”, finansowanego z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

The lectures will be held online, via the Zoom platform, between the 18th- 25th of November 2020, with each lecture/workshop lasting approximately 90 minutes. The lectures and workshops will be in English. Our lectures are dedicated for pupils, students, PhD students, researchers and teachers interested in public safety.

Schedule of lectures:
Lecture: „Money Laundering Practices” , 18th of Nov 2020, 4 PM-5.30 PM ,
Lecture: „The Structure of Drug Trafficking Organizations”, 23rd of Nov 2020, 4 PM-5.30 PM
Lecture: „Fighting Cross-border Criminality. Best Practices.”, 25th of Nov 2020,  4 PM-5.30 PM
Online consultations with PhD students "How to develop research in a field of security?", 22nd of Nov 2020, 4.30 PM -6.30 PM

If you are interested tin atennding lectures, please complete the electronic application form.
We would like to invite you to watch the promotional movie.

The event is part of the series "Public safety and its challenges - online activities with the participation by Dr. Cecilia Farfán-Méndez from the University of California San Diego, financed through the Metropolitan Fund for Science Support by the Metropolis GZM.