Setki uczniów, eksperci z różnych branż i realne rozmowy o przyszłości – 4. Dzień Kariery w Jaworznie pokazał, że świadome decyzje zawodowe zaczynają się od doświadczenia, a nie teorii.
Wydarzenie, zostało zorganizowane przy współpracy z Miastem Jaworzno, Jaworznicką Izbą Gospodarczą, Powiatowym Urzędem Pracy w Jaworznie oraz Jaworznickim Laboratorium Biznesu, w ramach 22. Festiwalu Nauki Akademii WSB. Wśród uczestników znalazła się młodzież szkół ponadpodstawowych, przedstawicielie instytucji publicznych oraz praktycy rynku pracy.
Uroczystość zainagurowali przedstawiciele Akademii WSB oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się: Bożena Garbocz i Dominik Penar – Prodziekani ds. Rozwoju Akademii WSB, Łukasz Kolarczyk - Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna, Łukasz Curyło - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie oraz Mateusz Łętowski - Prezes Jaworznickiej Izby Gospodarczej.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część warsztatowa. Uczestnicy mogli poznać różne ścieżki kariery i skonfrontować swoje wyobrażenia z realiami rynku pracy.
W programie znalazły się m.in. tematy:
- cyberbezpieczeństwa w logistyce i transporcie,
- odporności psychicznej i budowania pewności siebie,
- specyfiki służby w Policji,
- wpływu mediów społecznościowych na relacje i samoocenę,
- rozwoju w zawodach takich jak kosmetolog, ratownik medyczny czy prawnik,
- nowych technologii i przedsiębiorczości.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się strefa VR przygotowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie we współpracy z partnerami z Dąbrowy Górniczej i powiatu krakowskiego. Dzięki goglom VR uczestnicy mogli „wejść” w różne role zawodowe i sprawdzić, które z nich są im najbliższe.
Nie zabrakło także elementu rywalizacji i dobrej zabawy. W interaktywnym quizie KAHOOT nagrodzono najlepszych uczestników, rozstrzygnięto także konkurs „Firma w Rolce. Jaworzno – tutaj studiuję, tutaj pracuję!”, w którym zwyciężyli: Weronika Porzyczka, Miłosz Byrczek, Alicja Marszałek.
Popołudniowa część wydarzenia odbyła się w Lokal In w Jaworznie i była poświęcona nowym technologiom oraz przedsiębiorczości. Uczestnicy wysłuchali m.in. wystąpienia dr. inż. Karola Jędrasiaka na temat zagrożeń związanych z deepfake oraz prezentacji Jakuba Bochenka, który opowiedział o rozwoju marki Tuban i budowaniu biznesu w Jaworznie.
Dzień Kariery w Jaworznie po raz kolejny potwierdził, że skuteczna edukacja to taka, która łączy wiedzę z praktyką. To właśnie bezpośredni kontakt z ekspertami, możliwość zadawania pytań i sprawdzania różnych scenariuszy zawodowych daje młodym ludziom realne narzędzia do podejmowania świadomych decyzji.
Akademia WSB konsekwentnie tworzy przestrzeń, w której edukacja spotyka się z rzeczywistością rynku pracy – a przyszłość zaczyna się od działania.
