Akademia WSB na Światowym Forum Miejskim (WUF11)

Katowice były gospodarzem 11. edycji Światowego Forum Miejskiego ONZ (World Urban Forum 11 – WUF11), która odbyła się w dniach od 26 do 30 czerwca 2022 roku. Główne wydarzenia odbyły się w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Spotkania w ramach Światowego Forum Miejskiego odbyły się także w 11 strefach miejskich zlokalizowanych w centrum Katowic. Jedną z nich była strefa nauki, która powstała na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Chełkowskiego. Strefa powstała we współpracy z Akademią WSB.

W strefie nauki odbywały się między innymi spotkania, wykłady, koncerty, dyskusje panelowe, czy warsztaty, które dla uczestników Światowego Forum Miejskeigo przeprowadzili między innymi przedstawiciele Akademii WSB:

• dr inż. Karol Jędrasiak - Zastępca Dyrektora Centrum Transferu Technologii Akademii WSB zaprezentował „Symulator starości”. Oprogramowanie, wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, powstało z myślą o pokazaniu użytkownikom, jak trudne bywają czynności dnia codziennego dla osób starszych. Symulator pomaga uświadomić z jakimi ograniczeniami wzrokowymi i słuchowymi zmagają się osoby starsze w placówkach publicznych.
  • dr Mariusz Raczek i dr Krzysztof Wrana z Centrum Rozwoju Regionalnego Akademii WSB pokazali potencjał i potrzebę tworzenia miejsc zielonych w dużych miastach w ramach warsztatu „Zielona i błękitna infrastruktura w przestrzeniach publicznych”. To zagadnienie wpisujące się w bieżące trendy realizowane w największych miastach na całym świecie.

W ramach strefy nauki funkcjonowała także strefa kandydata, gdzie można było zapoznać się z ofertą studiów w Akademii WSB.

Strefę nauki współtworzyli: Akademia WSB, Uniwersytet Śląski, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.