19.03.2023

Akademia WSB partnerem Biegu Tomasza Sobani

85 maratonów w 90 dni zamierza pokonać Tomasz Sobania, student Akademii WSB, który w niedzielę 19 marca br. wyruszył z Chorzowa do greckiego Maratonu i z powrotem, w ramach Biegu na Igrzyska Europejskie. Łącznie zaplanowana trasa liczy 3 600 km. Dystans niespełna jednego maratonu, a dokładnie trasę od uroczystego startu z bieżni Stadionu Śląskiego w Chorzowie, przed zabytkowy kompleks Radiostacji Gliwice pokonaliśmy razem z Nim. A wszystko to w ramach uczelnianej grupy biegowej AWSB Running Team. Kolejne kilometry Tomasz pokonywał będzie sam.

Dla większości osób królewski dystans 42,198 km na zawsze pozostanie w sferze marzeń, a wielokrotność tego dystansu to już absolutna abstrakcja. Dla Tomka to jednak chleb powszedni, gdyż aktualna wyprawa nie jest dla 24-latka pierwszą biegową eskapadą. Wcześniej udało Mu się dobiec z Częstochowy do Rzymu czy z Gliwic do Barcelony. Tym razem Student Akademii WSB planuje dobiec do Maratonu w Grecji, by następnie wrócić biegiem do Krakowa po to, żeby połączyć się w drodze powrotnej ze sztafetą, która przybiegnie ze zniczem olimpijskim na Ceremonię Otwarcia Igrzysk Europejskich. W trakcie Biegu Tomasz we współpracy z Fundacją Qlavi będzie prowadził charytatywną zbiórkę na rzecz osób z niepełnosprawnością ruchową. Codziennie będzie pokonywał dystans maratonu, a trasa prowadzić będzie przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną i Grecję, a potem biegiem wróci do Polski. Podobnie jak podczas poprzednich wypraw Tomkowi będzie towarzyszyła trzyosobowa ekipa (fizjoterapeuta, kierowca i kamerzysta) w kamperze, służącym też za hotel na kołach.

A jak minęły pierwsze kilometry na trasie? Spokojnie. Wraz z Tomkiem wybiegliśmy ze Stadionu z kilkudziesięcioosobową grupą biegowych amatorów, by po kilku kilometrach zameldować się na chorzowskim rynku. Tam pierwsza grupa odłączyła się od peletonu. Kolejny odcinek liczył już kilkanaście kilometrów i zakończył się w Zabrzu. Ostatecznie przed Radiostację, gdzie Tomka przywitała liczna grupa przyjaciół, znajomych i sympatyków Fundacji Qlavi, wbiegły oprócz Tomka 3 osoby. Stamtąd Tomek udał się na ostatni odcinek kilku kilometrów, na wcześniej ustalone miejsce noclegu. Pierwszy dzień za nim, dzisiaj (poniedziałek) jest już na trasie kolejnego maratonu.

Ktoś powiedział, że najcięższe są początki, że „najtrudniejszy pierwszy krok”. W tym przypadku wydaje się jednak, że nie do końca się to powiedzenie sprawdza i z każdym kolejnym dniem, każdym pokonanym kilometrem będzie trudniej.

Cała społeczność Akademii WSB życzy Tomkowi powodzenia! Jesteśmy dumni, że możemy dołożyć chociaż małą cegiełkę do realizacji kolejnego marzenia naszego Studenta, który co najważniejsze, realizując własne cele pomaga innym, prowadząc przez cały czas zbiórkę dla podopiecznych Fundacji.

Powodzenia Tomek – czekamy na Ciebie na zajęciach!