Akademia WSB w rankingu UI GreenMetric World University Rankings

Akademia WSB znalazła się wśród 15 polskich uczelni ujętych w rankingu UI GreenMetric World University Rankings 2023. To coroczny międzynarodowy ranking osiągnięć uniwersytetów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ogłoszenie wyników odbyło się podczas międzynarodowej konferencji Abu Dhabi University International Conference on Advancing Sustainable Futures (ICASF 2023) i UI GreenMetric World University Rankings, która odbyła się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Akademię WSB reprezentowała prof. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Prorektor ds. Nauki i Kształcenia. Nasza uczelnia znalazła się w tym zestawieniu m.in. dzięki wprowadzeniu działań wpisujących się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

UI GreenMetric World University Ranking to obecnie jeden z czołowych światowych rankingów oceniających wpływ podmiotów szkolnictwa wyższego na otoczenie.  Głównym celem rankingu jest promowanie działań podejmowanych przez uczelnie w kierunku ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Kryteria oceny wchodzące w skład GreenMetric obejmują różne aspekty zrównoważonego rozwoju, takie jak:

• ekologiczna infrastruktura : ocena systemów transportowych, efektywności energetycznej, zarządzania odpadami i innych ekologicznych inwestycji infrastrukturalnych,
  • gospodarka energetyczna: analiza źródeł energii, wydajności energetycznej i stosowania odnawialnych źródeł energii,
  • gospodarka odpadami: ocena systemów recyklingu, redukcji odpadów i ogólnej polityki zarządzania odpadami,
  • działania na rzecz zrównoważonego transportu: wykorzystanie środków transportu z niskimi emisjami oraz dostępności infrastruktury wspierającej zrównoważony transport,
  • edukacja i badania w zakresie zrównoważonego rozwoju: ocena programów edukacyjnych i badawczych związanych z tematyką zrównoważonego rozwoju.

Celem twórców rankingu jest uzyskanie pełnego obrazu reakcji uczelni wyższych na wyzwania związane z zrównoważonym rozwojem oraz ocena skuteczności stosowanej polityki, działań i komunikacji w tej dziedzinie.