Cyfrowa transformacja na 19. Festiwalu Nauki

Sztuczna inteligencja, innowacyjne technologie i rozwiązania smart – to główne motywy przewodnie piątego dnia Festiwalu Nauki Akademii WSB.

Dzień poświęcony cyfrowej transformacji rozpoczął dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB – Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB, który wspólnie z uczestnikami próbował odpowiedzieć na pytanie, czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem. Tego dnia słuchacze wykładów dowiedzieli się, co państwo winne jest swoim obywatelom w dobie cyfrowej transformacji, o czym opowiedział dr Patryk Kuzior oraz jakie są czynniki sukcesu w cyfrowej transformacji oczami praktyków, które przybliżył Pan Bartosz Górczyński. Dr inż. Mariusz Laska mówił o tym, jakie możliwości dają nam rozwiązania smart, a dr inż. Karol Jędrasiak przedstawił wykorzystanie VR w nauce i praktyce. Czy nauka i tak techniczne zagadnienia można w jakikolwiek sposób spiąć wirtualną klamrą z obszarem poezji, kultury i filozofii? Okazuje się, że tak, co udowodniły dzisiejsze spotkania autorskie z Panią Dagmarą Leszkowicz-Zaluską oraz prof. Michałem Rusinkiem.

Dziś odbyła się także debata ekspercka „Przemysł przyszłości 2023”, w której udział wzięli: Pan Tomasz Zjawiony, Prezes i Dyrektor Generalny Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Konsul Honorowy Republiki Słowenii, Pan Janusz Dramski, I wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Pan Łukasz Bodnar, Dyrektor Sprzedaży w spółce 4Wise Group Sp z o.o, oraz dr inż. Karol Jędrasiak, dyrektor Centrum Transferu i Informacji Akademii WSB. Moderatorem dyskusji był dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB.