Dwa lata od inwazji Rosji na Ukrainę

Dzień 24 lutego na zawsze zapisał się w historii, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, która miała miejsce dwa lata temu. Po raz pierwszy od zakończenia II Wojny Światowej, nie tylko Europa, ale także Świat (ze Stanami Zjednoczonymi na czele) zostały ponownie postawione przed koniecznością odpowiedzi na szereg fundamentalnych pytań.

Każda kolejna rocznica rosyjskiego ataku jest okazją do ponownego rozpatrzenia kwestii związanych m.in. z: bezpieczeństwem narodowym, założeniami sojuszu Północno-Atlantyckiego czy – po prostu – odnalezieniem się w wojennej rzeczywistości mieszkańców Ukrainy oraz obywateli państw ościennych.

Sposobność ku temu mieliśmy również w Akademii WSB, gdzie 23 lutego odbył się wykład generała Romana Polko, autora książki „Rozgromić kryzys”, napisanej wspólnie z prof. Pauliną Polko, kierowniczką katedry Nauk o Bezpieczeństwie Akademii WSB. Do udziału w wykładzie zostali zaproszeni uczniowie szkół średnich. Charyzma generała, ogromna wiedza oraz pasja w jej przekazywaniu, spowodowały, że uczniowie aktywnie zaangażowali się w wykład, zadając szereg pytań, nie tylko w trakcie, ale także po wykładzie.