„Dzień Podchorążego” w Akademii WSB

Wykład na temat roli Wojsk Obrony Terytorialnej w kraju, panel dyskusyjny o programie „Legia Akademicka” i uroczyste złożenie kwiatów przed Pomnikiem Legionów Polskich. We wtorek 29 listopada br., w Akademii WSB obchodzony był „Dzień Podchorążego”, który jest także rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego.

Uroczyste obchody „Dnia Podchorążego" zainaugurował dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB – Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście:

• ppłk Rafał Podógrski – Dowódca Batalionu Lekkiej Piechoty w Gliwicach,
  • insp. Mariusz Krzystyniak – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach,
  • insp. mgr Artur Klimek – Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej,
  • Arkadiusz Rybak – Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej,
  • delegacja Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

W „Dniu Podchorążego” udział wzięli także studenci kierunku Bezpieczeństwo narodowe oraz członkowie Grupy Szybkiego Reagowania AWSB, a także uczniowie klas mundurowych z III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Andersa w Dąbrowie Górniczej, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach oraz Zespołu Szkół w Olkuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Wydarzenie miało na celu upamiętnienie wydarzeń rozpoczynających powstanie listopadowe dnia 29 listopada 1830 roku oraz promocję postawy patriotycznej wśród młodych ludzi.  W 192. rocznicę powstania listopadowego wykład pt. „WOT w realizacji zadań związanych z współczesnym wymiarem zagrożeń” wygłosił Dowódca Batalionu Lekkiej Piechoty z Gliwic – ppłk Rafał Podgórski. Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny na temat programu „Legia Akademicka”, który poprowadził dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB – Dyrektor Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych AWSB. W panelu udział wzięli studenci kierunku Bezpieczeństwo narodowe – uczestnicy programu „Legia Akademicka”.

Kolejnym punktem „Dnia Podchorążego” była msza św. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, po której uczniowie z ZS im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach zagrali koncert Pieśni Patriotycznych. Dalsza część uroczystości odbyła się przed Pomnikiem Legionów Polskich, gdzie zostały złożone kwiaty oraz odbył się występ Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy „Dnia Podchorążego” mogli zwiedzić Muzeum Miejskie „Sztygarka”.

Partnerem wydarzenia była firma AJAKS MULTISERWIS "Partner w utrzymaniu czystości i ochronie mienia", która zapewniła poczęstunek – żołnierską grochówkę.