Dzień ze Służbą Więzienną w Akademii WSB

Warsztaty w laboratorium kryminalistycznym Akademii WSB – jednym z najnowocześniejszych tego typu laboratoriów w województwie śląskim, pokaz sprzętu uzbrojenia i wyposażenia Służb Więziennych czy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na wirtualnej strzelnicy. To tylko niektóre z elementów programu „Dnia ze Służbą Więzienną” w Akademii WSB, który odbył się we wtorek 15 listopada br. Wzięli w nim udział uczniowie klas mundurowych z kilku województw, a samo wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Twoja najlepsza szansa na dalszy rozwój i sukces”.

Spotkanie zainaugurowali:

• ppłk Paweł Golanka – Zastępca Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach,
  • dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB – Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB,
  • dr Paulina Polko – Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie,
  • dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB – Dyrektor Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB.

Podczas wydarzenia uczniowie szkół partnerskich mieli okazję poznać m.in.:

• Służbę Więzienną jako formację mundurową,
  • perspektywy rozwoju zawodowego funkcjonariuszy,
  • zadania i rolę Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w strukturze Służb Więziennych,
  • techniki interwencyjne GISW,
  • techniki samoobrony, prezentowane przez Grupę Szybkiego Reagowania AWSB,
  • podstawowe techniki pierwszej pomocy.

Uczestnicy dowiedzieli się również jak:

• podtrzymać motywację, by osiągnąć cel, którym jest praca w służbach mundurowych,
  • przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej,
  • poszerzyć kompetencje korzystając z oferty edukacyjnej Akademii WSB.

Spotkanie z uczniami klas mundurowych odbyło się w ramach projektu „Twoja najlepsza szansa na dalszy rozwój i sukces”.

Realizowany projekt przybliża różnego rodzaju aspekty pracy w Służbie Więziennej, trzeciej co do liczebności Służby zajmującej istotne miejsce w systemie bezpieczeństwa państwa. Wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom uczniów klas mundurowych, którzy otrzymują niepowtarzalną okazję do przybliżenia sobie praktycznych aspektów branży, z którą planują związać swoje zawodowe życie. Dodatkowo, solidne wykształcenie i przygotowanie merytoryczne uzyskane w Akademii WSB stworzy przyszłym i aktualnym adeptom realne perspektywy awansu w strukturach Służby Więziennej.