08.12.2023

8 grudnia 2023 roku w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej odbyła się II Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. „Jakość życia uwarunkowana niepełnosprawnością”.

Konferencję zainaugurował prof. Marcin Lis, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB. Po oficjalnej inauguracji odbył się występ Międzynarodowego Chóru Akademii WSB.

Wśród gości znaleźli się m.in.:

• mgr inż. Jan Wroński, Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) - Oddział Katowice,
  • mgr Anna Zubko, Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami, Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza
  • pełnomocnicy i przedstawiciele innych instytucji działających na rzecz wspierania osób
    z niepełnosprawnością.

Honorowy patronat nad konferencją objęli:

• prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Akademii WSB,
  • Wojewoda Śląski,
  • Marcin Bazylak, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza,
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  • Krajowa Izby Fizjoterapeutów,
  • Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.

W ramach konferencji zaprezentowano aspekty etyczne, prawne, administracyjne oraz praktyczne, dotyczące wspierania osób z niepełnosprawnością w dążeniu do godnego życia i osiągania samodzielności.

Wydarzenie podzielone zostało na trzy części. Sesja plenarna poruszyła tematykę z zakresu włączania OzN do otwartego rynku pracy, dostępności ośrodków akademickich czy seksualności osób z niepełnosprawnością. Po krótkiej przerwie, uczestnicy mieli okazję poznać odpowiedzi ekspertów na pytania nadesłane przez odbiorców konferencji. Ostatnia część konferencji ukazała spojrzenie na aspekt niepełnosprawności oczami młodych naukowców.

Wśród prelegentów znaleźli się doktoranci Akademii WSB oraz studenci będący członkami Studenckiego Koła Naukowego ProjectGO. Uczestnicy wszystkich trzech części dzielili się swoimi poglądami i doświadczeniami, które były ukierunkowane na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Konferencji w tym dniu towarzyszyły trzy inne wydarzenia zorganizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Przed Audytorium D uczestnicy mieli okazję zapoznać się z sesją plakatową przygotowaną przez studentów i doktorantów Akademii WSB. Kiermasz świąteczny, który odbywał się przed Audytorium Maximum był miejscem, gdzie uczestnicy mogli kupić ozdoby bożonarodzeniowe. Natomiast w sali 228, przez cały dzień konferencyjny, odbywała się świąteczna sesja fotograficzna „Przed Obiektywem Julii”, pod okiem fotografki Julii Karkowskiej. Uczestnicy mieli okazję zrobić sobie i rodzinie sesję fotograficzną w świątecznej scenerii, wzbogaconej o wsparcie statystek z Fundacji PASSIONIS.