03.07.2023

II Kongres „W trosce o edukację”

W dniach 1 – 2 lipca br. w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej odbył się II Kongres „W trosce o edukację”. W trakcie kongresu odbyły się liczne spotkania, dyskusje i debaty, a uczestnicy dyskutowali o szeroko pojętych problemach związanych z organizowaniem edukacji w Polsce.

Wykład otwierający Kongres wygłosiła prof. dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik, dr hc. Akademii WSB.

Podczas kongresu odbyło się 7 paneli dyskusyjnych:

• Paradoksy związku teorii i praktyki w edukacji i w szkole.

Moderatorzy: dr hab. Sławomir Trusz prof. AWSB, dr hab. Marek Walancik prof. AWSB, dr Beata Karpińska-Musiał UG.

Uczestnicy: dr hab. Tomasz Huk prof. UŚ, dr Paulina Koperna (UP), mgr Barbara Tkocz (doktorantka AWSB).

• „Nie ma jednej edukacji, nie ma nawet dwóch – jest ich wiele”

Moderatorka: Magdalena Giercarz- Borkowska UO.

Uczestnicy: prof. Zbyszko Melosik, UAM dhc multi, Leszek Olpiński, Dominik Kuc.

• Paradoksy uczenia się dorosłych i paradoksy ról ich edukatorów

Moderatorki: dr hab. Zofia  Szarota, prof. AWSB, dr hab. Agnieszka Stopińska-Pająk, prof. AWSB.

Uczestnicy: dr hab. Beata Cyboran, prof. UP, dr Krzysztof Pierścieniak, UW, dr hab. Martyna Pryszmont, UWr,, dr hab. Małgorzata Rosalska, prof. UAM.

• Paradoksy starości

Moderatorzy: dr hab. Artur Fabiś, prof. AWSB, prof. dr hab. Kazimiera Wódz.

Uczestnicy: dr. hab. Leśniak- Moczuk, prof. UR, prof. dr hab. Piotr Sałustowicz, mgr Agnieszka Dubiel oraz przedstawiciele UTW w Dąbrowie Górniczej.

• Paradoksy dzieciństwa

Moderatorki: prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz Akademia WSB, , dr hab. Eugenia Rostańska, prof. AWSB.

Uczestniczki: mgr Anna Blokus – Szkodzińska Akademia Ateneum w Gdańsku,  mgr Dagmara Górecka, doktorantka AWSB.

• Paradoksy resocjalizacji

Moderatorzy: prof. dr hab. Marek Konopczyński UB,  dr hab. Małgorzata Michel prof. UJ

Uczestniczki: Aga Valentino, Joanna Baran.

• Paradoksy kształcenia zawodowego

Moderatorzy: prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski APS, dr Beata Mydłowska Uczelnia Społeczno-Medyczna w Warszawie.

W ramach Kongresu odbyło się również spotkanie i panel dyskusyjny z Katarzyną Ryrych nt.: „Zupełnie inna bajka” jako literacki plaster dla dzieci w tranzycji.

Organizatorzy wydarzenia:

• Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk – Sekcja Pedagogiki Krytycznej i Sekcja Resocjalizacji,
  • Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Dąbrowie Górniczej – Akademia WSB,
  • Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Zielonej Górze – Uniwersytet Zielonogórski,
  • Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Opolu – Uniwersytet Opolski,
  • Interdyscyplinarna Pracownia Współczesnych Problemów Humanistyki Akademii WSB.