Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

Studenci z ponad 90 krajów, w tym z Polski uroczyście rozpoczęli nowy Rok Akademicki 2023/2024 w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Uroczystość zainaugurowała JM Rektor prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

Podczas Inauguracji odbyła się uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe pracownikom Akademii WSB zasłużonym dla rozwoju nauki – wręczył Pan Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski.

• Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej odznaczony został prof. Bolesław Pochopień,
  • Złotym Krzyżem Zasługi, za szczególne zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój nauki, kultury i gospodarki odznaczona została prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Akademii WSB.

Wykład inauguracyjny pt. „Dlaczego warto?” wygłosił prof. Michał O. Zembala – MBA FETCS FESC kardiochirurg, transplantolog, wykładowca akademicki.

W uroczystości Inauguracji uczestniczyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, administracji rządowej i instytucji centralnych, korpusu dyplomatycznego, władz wojewódzkich, samorządowych i metropolitalnych, uczelni wyższych, instytucji naukowych, służb mundurowych, reprezentanci systemu opieki zdrowotnej i podmiotów leczniczych, praktyki gospodarczej, instytucji wyższej użyteczności publicznej, oświaty, kultury, organizacji społecznych, partnerskich szkół średnich i podstawowych oraz reprezentanci duchowieństwa.

Najważniejszym momentem uroczystości była immatrykulacja, podczas której studenci studiów I i II stopnia ​oraz studiów jednolitych magisterskich, studenci zagraniczni oraz ​doktoranci Interdyscyplinarnej Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej Akademii WSB złożyli ślubowanie.

W trakcie uroczystości JM Rektor Akademii WSB, prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz otrzymała nagrodę za wkład i osiągnięcia w zakresie podejmowanych działań na rzecz bezpieczeństwa narodowego oraz jubileusz 15-lecia pełnienia funkcji Rektora. W imieniu Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka nagrodę wręczył nadinsp. Roman Rabsztyn - Komendant Wojewódzki Policji w KatowicachPani Rektor otrzymała również odznakę „Zasłużony dla AZS Katowice”, przyznaną przez Zarząd Akademickiego Związku Sportowego w Katowicach, którą wręczyła Pani Beata Widawska – Wiceprezes AZS Katowice.

Podczas uroczystości wręczony został tytuł oraz statuetka „Lider Roku 2023”, który otrzymała Pani Kamila Ciszewska – delegatka European Environmental Buearu na COP27 w Egipcie. Finalistka debaty dotyczącej zmian klimatu oraz polska ambasadorka europejskiego projektu „End Climate Change, Start Climate of Change” organizowanego przez European Environmental Buearu. Absolwentka kierunku Logistyka oraz Stosunki międzynarodowe specjalność International Business trade and marketing.

Uroczystą Inaugurację uświetnił koncert Eli i Józefa Skrzeków pt. „Jesteś marzeniem, jesteś natchnieniem” oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wszystkim studentom, słuchaczom studiów podyplomowych oraz doktorantom życzymy jak najlepszych wyników w nauce, nieustającej odwagi w wyznaczaniu życiowych celów, wytrwałości i cierpliwości w ich osiąganiu oraz wielu prawdziwych przyjaźni na całe życie.

Z okazji 29. Inauguracji Roku Akademickiego wystosowane zostały liczne okolicznościowe, w tym od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Pana Andrzeja Dudy.