Iwona Karpińska Przewodniczącą Śląskiej Sieci Biur Karier

Iwona Karpińska - doradczyni zawodowa i personalna oraz kierowniczka Akademickiego Biura Karier Akademii WSB została Przewodniczącą Śląskiej Sieci Biur Karier (ŚSBK).

Śląska Sieci Biur Karier zrzesza Biura Karier działające przy śląskich uczelniach publicznych i niepublicznych, a tym samym stwarza możliwość wymiany informacji i najlepszych praktyk, co przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy Biur Karier, ulepsza ich funkcjonowanie, a w rezultacie podnosi jakość świadczonych usług.

Iwona Karpińska

Kierowniczka Akademickiego Biura Karier Akademii WSB

Do podstawowych zadań ŚSBK należą:

• Wymiana informacji na temat: realizowanych projektów i przedsięwzięć dotyczących rynku pracy, aktywizacji zawodowej studentów i absolwentów, poradnictwa zawodowego i najnowszych trendów w zakresie doradztwa zawodowego,
  • Wzajemna promocja przedsięwzięć adresowanych do społeczności akademickiej oraz pracodawców, a realizowanych przez poszczególne Biura Karier należące do Sieci,
  • Promocja idei Biur Karier w środowisku akademickim oraz biznesowym Województwa Śląskiego,
  • Realizowanie, w miarę możliwości oraz po uzyskaniu akceptacji Władz poszczególnych Uczelni, wspólnych projektów, imprez, przedsięwzięć skierowanych do studentów/absolwentów oraz pracodawców,
  • Utrzymywanie stałego kontaktu z Komisją ds. Akademickich Biur Karier przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Zaplanowane w ramach tej kadencji obrady i działania, które obejmują m.in. spotkania, szkolenia i warsztaty pozwolą wypracować innowacyjne rozwiązania i z pewnością wpłyną pozytywnie na rozwój Sieci oraz przyczynią się do usprawnienia jej działalności, co przełoży się na korzyść dla studentów, absolwentów i pracodawców korzystających ze wsparcia Biur Karier. Pierwsze spotkanie Sieci w murach Akademii WSB zaplanowane jest już w czerwcu.

Akademickie Biuro Karier Akademii WSB powstało w 2002 roku i swoim wsparciem objęło dotychczas kilka tysięcy osób. Studenci i absolwenci Uczelni mogą skorzystać z indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym, który przeprowadza diagnozę predyspozycji, a także pomaga w opracowaniu dokumentów aplikacyjnych. Tylko w poprzednim roku akademickim zrealizowanych zostało 540 indywidualnych sesji doradczych. Ponadto, w ramach różnego rodzaju wydarzeń  organizowanych przez Akademickie Biuro Karier takich jak Światowy Tydzień Przedsiębiorczości czy Targi Pracy i Praktyk Studenckich studenci mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach, czy symulacjach rozmów rekrutacyjnych prowadzonych przez pracodawców lub przedstawicieli organizacji pozarządowych. Daje to możliwość uzyskiwania nie tylko wiedzy, ale także umiejętności praktycznych potrzebnych do sprawnego poruszania się po współczesnym rynku pracy. Doradcy zawodowi udzielają także informacji o możliwościach znalezienia praktyk studenckich, czy też zatrudnienia. Studenci otrzymują wskazówki zarówno o tym jakie wymagania mają pracodawcy, jak i o aktywnych metodach poszukiwania pracy. Co ważne, Akademickie Biuro Karier realizuje także działania mające na celu zwiększenie liczby firm i instytucji partnerskich, w których studenci mogą zdobywać pierwsze zawodowe doświadczenia poprzez realizację praktyk i staży. Aktualnie Akademickie Biuro Karier posiada w swojej bazie około 300 firm współpracujących. W firmach tych, oprócz wspomnianych praktyk i staży, realizowane są również wizyty studyjne, które stanowią dopełnienie praktycznego charakteru kształcenia studentów.