13.06.2022

Jubileusz 25-lecia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

W dniach 9-10 czerwca 2022 r. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich obchodziła 25-lecie swojego istnienia. W programie obchodów jubileuszu odbyły się Posiedzenia Prezydium KRASP i Zgromadzenia Plenarnego KRASP oraz wydarzenia artystyczne. Uroczystości odbywają się na zabytkowym kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz na Zamku Królewskim w Warszawie.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) to instytucja przedstawicielska środowiska szkolnictwa wyższego i nauki. Została powołana 7 czerwca 1997 roku przez rektorów 73 szkół wyższych – członków działających wówczas konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni.

Obecnie Konferencję tworzą rektorzy 109 szkół wyższych, w tym 10 uczelni niepublicznych. Ponadto, 8 szkół ma status uczelni stowarzyszonych. Członkami KRASP są, obok uczelni publicznych, także akademickie uczelnie niepubliczne, a uczelnie nieakademickie (zawodowe) uprawnione do prowadzenia studiów magisterskich mogą ubiegać się o status uczelni stowarzyszonej.

Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni członkowskich, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich. Konferencja podejmuje działania prowadzące do stworzenia efektywnego i zintegrowanego systemu edukacji narodowej oraz działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, nauki i kultury.

Uroczyste obrady zainaugurował prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk – Przewodniczący KRASP, Rektor Politechniki Śląskiej. Akademię WSB reprezentował dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB – Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem.

Obchody zostały objęte Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Forum Akademickie oraz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”.