Konferencja o bezpieczeństwie uczestników zgromadzeń religijnych

Wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zgromadzeń m.in. w czasach pandemii, a także w kontekście działań fundamentalistów religijnych i zagrożenia terroryzmem. To niektóre tematy poruszone podczas konferencji prasowej „Bezpieczeństwo uczestników zgromadzeń religijnych”, która odbyła się 23 lutego w Centrum Medialnym KAI.

Spotkanie poprzedza VII Konferencję Naukową, która odbędzie się we Wrocławiu i będzie poświęcona kwestii bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych. Podczas konferencji prasowej przedstawiono dorobek dotychczasowych 6. edycji. Akademię WSB reprezentował dr inż. Bogusław Kogut z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie.

Dr inż. Bogusław Kogut odpowiedzialny za bezpieczeństwo w trakcie papieskich pielgrzymek do Polski podał przykłady, jak uczyć się rozpoznawać zagrożenie w czasie zgromadzeń. Zauważył, że duże zgromadzenia mogą stać się okazją do działań terrorystycznych. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na ludzi, którzy się dziwnie zachowują, np. osoby, które w okresie letnim są ciepło ubrane albo mają duży bagaż, albo rozsypują jakieś substancje. Panikę też łatwo mogą wywołać przelatujące nad uczestnikami obiekty bezzałogowe, drony.

W konferencji udział wzięli:

• Ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski, prof. Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, prezes Fundacji „Obserwatorium Społeczne”,
  • Ks. dr Artur Szela, doktor nauk o bezpieczeństwie, ratownik, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu,
  • Nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej,
  • St. bryg. w st. spoczynku dr inż. Bogusław Kogut, wykładowca Katedry Nauk o Bezpieczeństwie AWSB.