Konferencja "Różnorodność jest bogactwem, czyli o sztuce tolerancji"

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Różnorodności, Akademia WSB wspólnie z Miastem Dąbrowa Górnicza zaprosiła dąbrowskie Szkoły Podstawowe na Konferencję "Różnorodność jest bogactwem, czyli o sztuce tolerancji", która odbyła się 15 maja 2023 r. w Akademii WSB.

Ponad setka uczniów 8 klas, z siedmiu dąbrowskich szkół podstawowych, wspólnie z nauczycielami uczestniczyła w warsztatach tematycznych. Młodzież, za pomocą symulatora starości doświadczyła, jak czuje się osoba starsza, jakie ma obciążenia i ograniczenia. Mogli też spróbować przemieszczać się na wózku inwalidzkim i odczuć, jakim wielkim problemem mogą okazać się nawet najmniejsze progi czy schody. Uczestnicy poznali pismo Braille’a i nauczyli się podstawowych słów języka migowego. Na warsztatach prowadzonych przez Manufakturę Gier Szkoleniowych i Stowarzyszenie Tęczówka była okazja do rozmowy o szeroko rozumianej inności, komunikacji, sztuce rozmowy, która powinna odbywać się w atmosferze szacunki i tolerancji.

Intensywna sesja warsztatowa została podsumowana wykładem pt. ”Jesteśmy różni, lecz równie ważni”, który wygłosiła Pani Marta Ir – pedagog specjalny, wykładowca Akademii WSB. Młodzież uczestniczyła również w mini eksperymentach i odgrywała scenki sytuacyjne – by następnie wyartykułować wnioski.

Tolerancja jest wartością, o której warto rozmawiać. Zabiegać, by była obecna w zarówno w polskich szkołach jak i szerzej w życiu społecznym.