28.09.2022

Międzynarodowa Konferencja „Territorial and Inter-Organizational Cooperation’2022”

Zarządzanie terytorialne, współpraca transgraniczna i międzyorganizacyjna, zrównoważone zarządzanie, strumienie migracyjne, strategie publiczne, zarządzanie projektami, odnawialne źródła energii i zrównoważony rozwój to główne zagadnienia poruszane w trakcie Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Territorial and Inter-Organizational Cooperation’2022”, która odbyła się w dniach 28-30 września w hotelu Kotarz w Brennej.

Konferencja została zainaugurowana przez dr hab. Joannę Kurowską-Pysz, prof. AWSB, Dyrektor Instytutu Badawczego Współpracy Terytorialnej i Międzyorganizacyjnej Akademii WSB, Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Konferencji.

Konferencja zorganizowana została w innowacyjnej formule – sesjom plenarnym towarzyszyły obrady w formie round table debate, równoległe sesje tematyczne, sesje networkingowe oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

W konferencji uczestniczyło ponad 150 osób z 28 państw, reprezentujący ponad 60 ośrodków naukowych na świecie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się światowej sławy naukowcy i praktycy z dziedziny współpracy transgranicznej , m.in.:

• Noémia Bessa Vilela, Inštitut Pravnih Znanosti, Maribor, Slovenia
  • Francesco Cappellano, University of Eastern Finland, Finland
  • Grégory Hamez, University of Lorrain, France
  • Christophe Masson, Sorbonne University, France
  • Khrystyna Prytula, Institute of Regional Research named after M.I. Dolishniy of the NAS, Ukraine
  • Rafael Robina Ramirez, University of Extremadura, Spain
  • Abdelhamid Nechad, National School of Business in Tangier, Associate-Professor at ESCA Casablanca, Morocco
  • Tomasz Studzieniecki, Gdynia Maritime University, Poland
  • Jesús Torrecilla Pinero, University of Extremadura, Spain
  • Florian Weber, Universität des Saarlandes, Germany
  • Louise Weber, Euro-Institut, Kehl, Germany

W ramach poniedziałkowych wydarzeń towarzyszących odbyło się Posiedzienie Komisji ds. Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich Polskiej Akademii Nauk o/Katowice oraz Posiedzenie Rady Programowej Euroinstytutu Polsko-Czesko-Słowackiego.

Posiedzenie było sposobnością do wręczenia Przewodniczącemu Komisji PAN ds. Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich, prof. dr hab.  Wojciechowi Świątkiewiczowi, statuetki „SCIENTIA”. Wyróżnienie za aktywne wspieranie działalności EuroInstytutu wręczył Pan Bogusław Kasperek, Przewodniczący Rady Programowej EuroInstytutu Polsko-Czesko-Słowackiego oraz Pani Daria Kardaczyńska z Euroregionu Silesia.

Wtorkowym wydarzeniem towarzyszącym był Panel Naukowy pt. Cultural Management, prowadzony przez dr hab. Łukasza Wróblewskiego, prof. AWSB.

Jednym z elementów konferencji był także Panel dla Doktorantów i Studentów, prowadzony przez prof. dra hab. Marka Lisińskiego, Kierownika Szkoły Doktorskiej Akademii WSB.

Organizatorzy wydarzenia:

• Instytut Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną Akademii WSB
  • Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”
  • Institut Euroschola
  • Transfrontier Euro-Institut Network
  • Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z konferencyjną Księgą Abstraktów - TUTAJ

Konferencja zorganizowana została w ramach projektu „Perfect – Regionalna Inicjatywa Doskonałości w Akademii WSB”, który jest jednym z kluczowych projektów Ministerstwa Edukacji i Nauki wspierających rozwój dorobku naukowego polskich uczonych oraz promujących polską naukę w światowym wymiarze.