30.03.2022

Nowojorskie inspiracje naukowe i biznesowe – wizyta studyjna Prorektor ds. Nauki i Kształcenia dr hab. Katarzyny Szczepańskiej-Woszczyny, prof. AWSB w USA

Zwinna organizacja, zrównoważony rozwój, innowacyjna gospodarka, inkluzja edukacyjna i społeczna – to wiodące tematy wyjazdu studyjnego do USA, w którym udział wzięła dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. AWSB, Prorektor ds. Nauki i Kształcenia Akademii WSB. W programie wyjazdu znalazły się między innymi dwie międzynarodowe konferencje naukowe.

Konferencje „The Business Agility Conference” (organizowana przez Business Agility Institute) i „Change the World” (organizowana przez fundację stowarzyszoną z ONZ) to dwa wyjątkowe wydarzenia, dla których trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację niż  „Big Apple” - Nowy Jork. Miasto jest siedzibą głównych instytucji finansowych USA, wśród nich Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych i NASDAQ Amerykańskiej Giełdy Papierów Wartościowych, siedzibą aż 199 firm z listy 5000 start-upów technologicznych notujących najszybszy wzrost w ciągu roku, a jednocześnie miejscem, w którym mówi się ponad 800 językami, będącym siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W ramach konferencji „The Business Agility Conference” swoimi doświadczeniami związanymi z umiejętnością działania w modelu zwinnym, kształtującym zdolność dostosowania się organizacji do warunków otoczenia, elastyczność w zakresie spełniania wymogów klienta i rynku dzielili się liderzy takich organizacji jak Sony Pictures, Capgemini i British Army, Spotify, Erste Group Bank, Amerisure Insurance, HSBC, Twinxter, Unum, SiAgile Social Impact Agile czy Rendanheyi Center w Menlo College.  Dyskusje skupiały się na tematach elastycznej transformacji firmy, poznawania metod (wartości, zasad, filozofii) i wdrażania nowego rodzaju organizacji, nowych praktyk oraz narzędzi.

Drugie wydarzenie – konferencja „Change the World” – było okazją m.in. do wysłuchania wystąpienia Billa Clintona, który dzielił się ze studentami i słuchaczami refleksją na temat najbardziej naglących problemów świata, do których zaliczył zmiany klimatyczne i inkluzję społeczną.

Przerwy konferencyjne były okazją do kontaktu z podziemną galerią dzieł najwybitniejszych amerykańskich artystów, m.in. Roya Lichtensteina, jednego z mistrzów pop-artu, brooklyńskiego artysty Samma Kunce, Elizabeth Murray czy  amerykańskiego rzeźbiarza, projektanta mody i performera Nicka Cave’a.